خرید 5 درسنامه فیزیک

فیلم آموزش اتلاف انرژی مکانیکی ( فصل کار و انرژی فیزیک دهم )

تو این پست آموزشی میخواهیم با همدیگه در مورد اتلاف انرژی مکانیکی از فصل کار و انرژی فیزیک دهم صحبت کنیم ، به بیان بسیار ساده اگه در مسیر حرکت یک جسم اصطکاک وجود داشته باشه ، انرژی مکانیکی اولیه جسم رفته رفته کم و کمتر میشه و پس از مدتی جسم از حرکت باز می مونه ، بصورت مثال اگه یک گلوله رو از بالای یک سطح شیب دار رها کنیم در نقطه شروع حرکت به دلیل ارتفاعی که جسم داره حاوی انرژی پتانسیل هستش و بعد از رها شدن این انرژی به انرژی جنبشی تبدیل میشه ، حالا اگه در مسیر حرکت اصطکاک هم وجود داشته باشه بخشی از انرژی پتانسیل صرف غلبه بر نیروی اصطکاک میشه و بخشی از انرژی تبدیل به انرژی جنبشی میشه ، بنابراین میشه برای حرکت یک جسم در مسیری که اصطکاک وجود داره رابطه زیر رو نوشت .

فرمول اتلاف انرژی در طول مسیر حرکت E۲-E۱ = Wf

منظور از wf در فرمول بالا کار نیروی اتلافی و منظور از E2 , E1 انرژی در حالت ثانویه و انرژی در حالت اولیه هست . ضمنا خوبه بدونین که برای اصطکاک در حد کتاب فیزیک دهم فرمولی گفته نمیشه ولی مفهوم اصطکاک در فصل دوم فیزیک دوازدهم تکمیل میشه و میشه سوالات ترکیبی و پیشرفته تری رو با ترکیب این دو فصل یعنی فصل کار و انرژی از دهم و فصل دینامیک از دوازدهم مطرح کرد. اما وقت اون رسیده که ویدئوی آموزشی اتلاف انرژی رو بصورت کاملا رایگان پایین همین صفحه مشاهده کنید.


مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. با سلام وتشکر از مباحث خوبی که قرار داده اید برای خری ویدیوهای اموزشی پایه نهم و دهم کجا باید در سایت مراجعه کرد .

    1. با سلام اگر امکانش هست با این شماره تماس بگیرید و یا اینکه از طریق تلگرام به شماره ۰۹۱۱۷۶۳۶۲۶۸ پیغام بدین تا راهنمایی های لازم صورت بگیرد

  2. سلام استاد منصف خسته نباشید بخشید چطور میتونم در کلاس های تقویتی فیزیک به طورحضوری شما شرکت کنم؟