تست دنباله های حسابی و هندسی ریاضی دهم + تست مجموعه ها

تست های ریاضی کنکور همیشه به صورت ترکیبی مطرح میشه یعنی به این صورت که مثلا در مبحث دنباله های دهم میشه تست هایی رو مطرح کرد که با مبحث لگاریتم و یا مثلثات و یا مبحث مجموع و مضرب ریشه های یک معادله درجه دوم ( مبحث s , p ) ترکیب باشه. بنابراین برای اینکه بتوانید بخوبی از پس تست های ریاضی کنکور بر بیاین باید در ابتدا به صورت کامل بر روی مطالب تشریحی دهم و یازدهم مسلط شوید تا بتونید از پس تست های ترکیبی بر بیایید . ضمنا بر خلاف آنچه که اکثر موسسات رنگارنگ تبلیغ می کنند! تنها عاملی که شما را در این مسیر یاری می کند درک عمیق شما از مطالب تمرین و تکرار و سرعت محاسبات بالاست . به نمونه زیر از مجموعه تست ریاضی دهم مبحث دنباله های حسابی و هندسی دقت کنید.

اعداد ۲ + Log2 , Log(a-4) , Log 18 جملات متوالی دنباله حسابی هستند .  کدام است؟
۱) ۴                                 ۲)۶                                     ۳)۸                                       ۴)۹

همانطور که از نمونه تست بالا مشخص شد براحتی می توان مباحث مختلف را با هم ادغام نمود و تست های ترکیبی مطرح کرد یعنی تست بالا ترکیب تست ریاضی دهم فصل اول و  مبحث لگاریتم از ریاضی یازدهم می باشد و اصولا ذات ریاضی به گونه است که مطالب مختلف با هم ترکیب شده و در قالب تست های کنکور سراسری مطرح می شود در این راستا درسنامه های تستی با کیفیت بسیار بالا منطبق بر آخرین تغییرات کتاب درسی از کنکور سراسری ، تست های تالیفی و …. ساخته شده و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد که در این پست آموزشی نمونه هایی از درسنامه ها را خواهید دید.

تست ریاضی دهم – فصل اول ( مجموعه ها ) – درسنامه اول و دوم

تست ریاضی دهم - تست ریاضی یازدهم

فصل اول ریاضی دهم مربوط به مجموعه ها هستش و قوانین اجتماع و اشتراک رو بررسی میکنه جهت یاد آوری فرمول اصلی این فصل رو براتون اینجا می نویسم و حتما توصیه می کنم که درسنامه های آموزشی (تشریحی) این قسمت رو بصورت کاملا رایگان دانلود کنین.

n(A U B) = n(A) + n(B) – n( A ∩ B )

در ضمن برای اینکه بتوانید به خوبی بر روی تست های مجموعه ها مسلط شوید باید اصطلاحات زیر را بدرستی درک کرده باشید…

اشتراک دو مجموعه : یعنی اعضای مشترک دو مجموعه

n( A ∩ B )

اجتماع دو مجموعه : اعضای هر دو مجموعه بصورت کامل

n(A U B)

فقط اعضای مجموعه A

n(A) – n( A ∩ B )

فقط اعضای مجموعه B

n(B) – n( A ∩ B )

برای دانلود درسنامه اول تستی ریاضی دهم بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه دوم تستی ریاضی دهم بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

مبحث بعدی که درون فصل اول ریاضی دهم مورد بررسی قرار می گیرد بحث دنباله های حسابی و هندسی هست دقت کنید معمولا در کنکور سراسری یک سوال به بحث دنباله ها اختصاص داره. برای یاد آوری مفاهیم دنباله ها متن زیر را بخوانید.

در کل سه دسته دنباله درون کتاب درسی مطرح می شود.
دسته اول – دنباله های خطی
این دسته از دنباله ها مثل توابع خطی بوده و فرمول اون به شکل زیر هست

an = a * n + b

اکر فرمول فوق رو با فرمول y=ax+b مقایسه کنید درک بهتری نسبت به فرمول دنباله ها پیدا خواهید کرد.

دسته دوم – دنباله حسابی
ویژگی خاص این نوع دنباله ها اینجوریه که هر جمله با عدد مشخصی جمع می شه و فرمولش هم به صورت زیر هستش

an = a1 + (n-1)d

اما یه یادآوری هم داشته باشیم از فرمول واسطه حسابی که اینجوری تعریف میشه. چنانچه  a , b , c سه جمله متوالی از یک دنباله حسابی باشند رابطه زیر بین اونها برقراره

b = ( a+ c ) / 2

دسته سوم – دنباله هندسی
ویژگی خاص این نوع دنباله به این شکله که هر جمله در یک عدد مشخصی ضرب میشه و جمله بعدی رو تشکیل میده.

an = a1 * qn-1

 خوب اما آخرین فرمولی که نیازه یادآوری بشه فرمول واسطه هندسی هستش که به این صورت تعریف میشه . چنانچه  a , b , c سه جمله متوالی از یک دنباله حسابی باشند رابطه زیر بین اونها برقراره

b2 = a*c

فرمول های فوق فقط جهت یادآوری بودش برای تکمیل نهایی فایل ویدئویی درسنامه تستی دنباله های حسابی و  هندسی رو مشاهده و دانلود کنین. در این درسنامه سبک خاصی از تست ها مطرح میشه که توی اون جمع سه جمله متوالی از یک دنباله حسابی و یا هندسی رو میدن و ….. که جزییات و تکنیک خاص و روش حل اون رو توی فایل زیر میتونید مشاهده کنید.

a/q , a , aq           یا                 a-d , a , a+d

برای دانلود درسنامه فوق بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای مشاهده تست های فصل بعدی ( مثلثات ) بر روی اینجا کلیک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *