ریاضی دهم – مجموعه ها – تعداد اعضای مجموعه

آموزش تصویری ریاضی دهم – مجموعه ها – درسنامه پنجم

بررسی فرمول تعداد اعضای مجموعه ها

گاهی در یک مجموعه اعضای مجموعه اهمیتی نداشته و فقط تعداد آنها بررسی می شود منظورم این است که فرض کنید درون یک کلاس تعدادی دانش آموز پایه دهم و تعدادی دانش آموز پایه نهم نشسته اند و در یک دسته بندی کلی در این مجموعه فقط تعداد اعضای مجموعه برای ما اهمیت داشته باشد و مثلا بخواهیم بین این دانش آموزان شربت پخش کنیم در این صورت فرقی نمی کند که چند دانش آموز سال دهم و چند دانش آموز پایه نهم درون کلاس قرار دارد حل فرض کنید که بخواهیم بین دانش آموزان کتاب درسی توزیع کنیم در این صورت تعریف ما از تعداد اعضای مجموعه کمی متفاوت خواهد بود . بصورت مثال در نظر داشته باشید که ۱۵ نفر پایه دهم و ۲۰ نفر پایه نهم درون کلاس قرار داشته باشند . حال به یک مثال دیگر دقت کنید.

 

فرمول تعداد اعضای یک مجموعه

 

فرض کنید که درون یک کلاس ۴۵ نفره ، ۲۰ نفر به ورزش علاقه مند هستند و ۷ نفر از این ۲۰ نفر به درس فیزیک نیز علاقه مند هستند حال فرض کنید اگر بدانیم که ۱۲ نفر از این کلاس نه به درس ورزش و نه به درس فیزیک علاقه مند هستند در این صورت چگونه می توان مشخص کرد که چند نفر فقط به درس فیزیک علاقه مند هستند ؟

سوالاتی مشابه موضوع گفته شده درون کتاب درسی ریاضی پایه دهم مطرح شده و هدف آن بررسی و جا انداختن تعداد اعضای مجموعه ها می باشد…

برای یاد گیری نکات نهایی و حل چندین مساله امتحانی کافی است که درسنامه زیر را مشاهده نمایید.

 

 

برای دانلود درسنامه فوق با کیفت بالا کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آموزش تست فیزیک دهم

تست فیزیک ، مبحث تبدیل واحد ، درسنامه اول

آموزش تست فیزیک دهم ( دوم دبیرستان سابق ) خلاصه طبق وعده ...