نیروی برایند

فیزیک دوم دبیرستان – دینامیک – نیروی برایند

آموزش فیزیک سال دوم دبیرستان – فصل سوم – درسنامه سوم

حل مثال های بیشتر نیروی برایند

در این جلسه آموزشی در ادامه جلسه قبل سعی داریم نیروی برایند را بیشتر بحث و بررسی کنیم به عنوان یک دانش آموز سال دوم دبیرستانی باید بتوانید براحتی شتاب حرکت اجسام را بدست آورید . هرچند از این فصل سوال های خیلی زیادی می توان مطرح کرد ولی اولین مهارت در حل کردن سوالات این است که یک نیروی افقی به جسمی وارد شود و سطح با اصطکاک و یا بدون اصطکاک بوده و از شما بخواهند که شتاب حرکت را بدست آورید مسائل این قسمت را می توان به 2 دسته کلی زیر تقسیم کرد و راه حل نیز زیر هر دسته ارائه خواهد شد.

 

نیروی برایند

 

الف ) مسائلی که در آن حرفی از اصطکاک زده نشده است

و یا در صورت سوال قید کرده است که اصطکاک حرکت برابر صفر است و یا اینکه در صورت سوال قید شده است که سطح کاملا صاف و صیقلی است در این صورت ضریب اصطکاک جنبشی و ضریب اصطکاک ایستایی برابر صفر بوده و سطح بدون اصطکاک است

برای بدست آوردن نیروی برایند این گونه مسائل دقت داشته باشید که مقدار fk برابر صفر است و معادلات معمولا به صورت زیر ساده می شود.

شتاب * جرم کل سیستم = (نیروهای مخالف حرکت )  – (نیروهای عامل حرکت)

F – 0 = m * a

از آنجایی که اصطکاک نداریم بنابراین نیروی مخالف حرکت نداریم البته این در صورتی است که نیروی خارجی دیگری به جسم وارد نشود و یا اینکه جسم روی سطح افقی باشد وگرنه در مسائل پیچیده تر مساله بدین شکل نخواهد بود.

ب) مسائلی که درون آن ضریب اصطکاک جنبشی داده شود ( سطح دارای اصطکاک باشد )

در این گونه مسایل دیگر مانند حالت قبل نبوده و برای محاسبه نیروی برایند باید اصطکاک حرکت بررسی شود یعنی قطعا نیروی Fk نیروی مخالف حرکت خواهد بود

شتاب * جرم کل سیستم = (نیروهای مخالف حرکت )  – (نیروهای عامل حرکت)

F – Fk = m * a

هرچند همیشه مسائل اینقدر ساده نیست ولی خوب است تصویر ذهنی نسبت به مسائل در حالت کلی داشته باشید و بتوانید برای خودتان مسائل مختلف را دسته بندی کنید.

ضمنا دقت داشته باشید در مسائلی که اصطکاک مطرح می شود باید بتوانید نیروی عمودی تکیه گاه یعنی N  را محاسبه کنید که در درسنامه اول راجع به این موضوع صحبت و حالت های مختلف آن بررسی شد.

برای آنکه مفهوم آنچه که  در بالا گفته شد را  بیشتر متوجه شوید کافی است که درسنامه تصویری نیروی برایند را مشاهده کنید .

برای دانلود درسنامه تصویری محاسبه نیروی برایند کافی است بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «فیزیک دوم دبیرستان – دینامیک – نیروی برایند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *