روش زنجیره ای

آموزش تبدیل واحد روش زنجیره ای فیزیک دهم (تجربی و ریاضی)

بررسی روش زنجیره ای

روش زنجیره ای مبحثی کاملا جدید و در نگاه اول نسبتا پیچیده است و بدلیل اینکه این روش بتازگی در کتاب درسی مطرح شده است حتما سوالاتی از این بخش در امتحانات نهایی و کنکور سراسری مطرح میشه . خلاصه این روش اینجوریه که یک واحد در هر یکای دلخواهی ( چه یکاهای استاندارد و چه یکاهای قدیمی مانند مثقال ، من تبریز ، نخود ، ذرع و … ) به شما می دهند و از شما می خواهند که این واحدها رو به هم تبدیل کنید برای حل سوالات این چنینی و استفاده از روش زنجیره ای ذکر چند نکته ضروریه که این نکات به حل سوالات روش زنجیره ای کمک زیادی می کنه .

الف ) ابتدا یک سری تبدیل واحد وجود داشته که بسیار ساده بوده ولی نیاز است که دانش آموزان بخوبی این تبدیل واحد ها را بخاطر بسپارند.

1 m = 100 cm

1 km = 1000 m

1 cm = 10 mm

1 kg = 1000 g

1 ton = 1000 kg

1 lit = 10 -3 m3

1 lit = 103 m3

ب) حالا روش زنجیره ای به این شکله که ابتدا واحدی که در صورت سوال به شما داده شده رو می نویسید مراحل سوال رو هم می نویسید و مرحله به مرحله به سمت مجهول نهایی حرکت می کنید. برای درک بهتر به مثال زیر دقت کنید.

مثال : ارتفاع هواپیمایی از سطح آزاد دریاها 40000 پا ( فوت ) است. این ارتفاع برابر چند کیلومتر است؟ (هر پا برابر 12 اینچ و هر اینچ برابر 2.5 سانتی متر است.)
جواب : تو مثال بالا اولین داده مساله یعنی ورودی مساله ارتفاع بر حسب واحد فوت ( پا ) هست و مجهول نهایی هم برحسب کیلومتر است یعنی باید با کمک گرفتن از اینچ و تبدیل اینچ به سانتی متر و نهایتا تبدیل سانتی متر به کیلومتر به جواب مساله برسیم پس مرحله به مرحله باید جلو بریم تا بتونیم تو روش زنجیره ای به جواب نهایی برسیم .

مراحل حل سوال بالا به شکل زیر هست

ft → inch → cm → m → km

تبدیل فوت به اینچ ، اینچ به سانتی متر ، سانتی متر به متر و سر آخر متر به کیلومتر ، خب حالا برای اینکه درک بهتری از روش زنجیره ای داشته باشید ویدئوی زیر رو حتما ببینید….

برای دانلود درسنامه فوق بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

مقالات مرتبط

بهترین آزمون آزمایشی برای کنکور ۱۴۰۰ کدام موسسه است؟( قلم چی ، گزینه دو ، سنجش یا … )

همواره یکی از دغدغه های دانش آموزان برای کنکور این موضوع هستش که در کدام آزمون آزمایشی ثبت نام کنند . تو این پست سعی کردیم مقایسه کوتاهی بین موسسات مختلف داشته باشیم.

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام استاد منصف.عیدتون مبارک ببخشید میخواستم واسه ترم دوم همه مباحث فیزیک غیر از کاروانرژی و همه مباحث ریاضی به غیر از فصل اول و دوم رو تهیه کنم.قیمت محصولات چند میشه؟؟

  2. باسلام
    من خودم یکی از خریداران درسنامه ها هستم.
    واقعا عالیه. به همه پیشنهاد میکنم خریداری کنید.??