خازن های متوالی

ظرفیت معادل خازن های متوالی و موازی ( نظام قدیم )

در این پست آموزشی به بحث و بررسی پیرامون خازن های متوالی و موازی و نحوه یافتن ظرفیت معادل خازن های متوالی و موازی پرداخته می شود.

اگر چندین خازن در یک مدار به هم متصل شود می توان کلیه خازن ها را با یک خازن کوچکتر و یا بزرگتر معادل کرد البته در مدارهای صنعتی هرگز چندین خازن بی دلیل کنار هم متصل نمی شود و هدف کتاب از مطرح کردن این روابط آشنایی شما با قوانین تقسیم ولتاژ و تقسیم بار الکتریکی در میان خازن ها و مقاومت ها و سایر اجزای مدار است ضمن اینکه در فصل بعد ( فصل مقاومت ها ) با نحوه اتصال آمپر سنج و ولت سنج به مدار آشنا می شوید ( کمی فصل بعد کاربردی تر است ) در هر صورت آنچه که در حل سوالات این بخش مهم است این است که قبل از یادگیری نحوه محاسبه ظرفیت معادل خازن ها بتوانید خازن های متوالی و موازی را در مدار تشخیص دهید البته سوالات امتحان هماهنگ کشوری معمولا روال مشخصی داشته و خیلی شکل های پیچیده در امتحان مطرح نمی شود ( لااقل تا امروز که اینطور بوده ! )

1 – خازن های موازی

به خازن هایی موازی گویند که دو سر آنها به هم متصل شده باشد ( به همین سادگی ) در این حالت از آنجایی که صفحات خازن ها به هم متصل می شود در واقع می توان گفت بار بیشتری در روی صفحات قرار می گیرد بنابراین ظرفیت معادل خازن ها براحتی برابر مجموع جمع جبری ظرفیت هر خازن می شود. یعنی به بیان ساده تر بطور مثال اگر پنج خازن با هم موازی باشند ظرفیت معادل خازن ها برابر مجموع جمع جبری تک تک این خازن ها می شود . ظرفیت معادل خازن را با نماد  CT نمایش می دهند.

CT  = C1 + C2 + C3 + ….

2 – خازن متوالی

به خازن هایی گفته می شود که در آنها فقط یک سر خازن به هم وصل شده باشد و بصورت زنجیری به هم متصل درون یک شاخه قرار داشته باشند . البته در سوالات پیچیده کمی تشخیص خازن های متوالی و موازی سخت می شود ولی تعاریف فوق بهترین تعریف برای خازن متوالی است.

1/CT  = 1/C1 + 1/C2 + 1/C3 + ….

سوالاتی که در امتحانات نهایی مطرح می شود معمولا ترکیت خازن های متوالی و موازی است که ابتدا برای حل سوالات در بین خازن های موازی از داخلی ترین حلقه شروع به ساده کردن کرده و ضمنا مقاومت های متوالی شاخه های فرعی را ساده کرده و در نهایت کل مدار را تا مولد آن مدار ساده می کنیم.

برای یادگیری نکات تکمیلی در مورد این درسنامه کافی است که فایل تصویری زیر را مشاهده کنید.

برای دانلود درسنامه فوق کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «ظرفیت معادل خازن های متوالی و موازی ( نظام قدیم )»

  1. خیلی خوب بود😍 من باید سوم دبیرستانو بدون معلم و …پاس کنم واقعا نمیفهمم کتابو ک میخونم ولی با درسنامه هایی ک نگا کردم اوکی شدم 🌼

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *