فیزیک دوم دبیرستان – دینامیک – برایند نیرو ها

آموزش فیزیک دوم دبیرستان – فصل سوم – درسنامه دوم

برایند نیروها – نیروی اصطکاک

در این درسنامه آموزشی قصد دارم شما را با برایند نیروها و مفهوم آن بیشتر آشنا کنم . فرض کنید یک جسم تحت تاثیر چندین نیرو در حال کشیده شدن است کاری که در این فصل انجام می دهیم این است که نیروها را به دو بخش نیروهای موافق و نیروهای مخالف دسته بندی می کنیم یا به اصطلاح نیروهای عامل حرکت و نیروهای مخالف حرکت بنابراین کل فرمول های این فصل را در یک کلام می توان به صورت زیر نوشت

(شتاب * جرم کل سیستم = (نیروهای مخالف حرکت )  – (نیروهای عامل حرکت

(شتاب * جرم کل سیستم = (نیروهای مخالف جهت حرکت )  – (نیروهای موافق جهت حرکت

بنابراین همیشه از خود سوال بپرسید کدام نیرو عامل حرکت می تواند باشد و سعی کنید جهت حرکت را بدست آورید از آنجایی که مباحث این قسمت با شکل سر و کار دارند و در واقع مفاهیم این فصل با شکل بیشتر جا می افتد بنابراین سعی کنید که برای هر سوالی حتی ساده نیروهای مختلف آن را رسم کرده و آن را تجزیه و تحلیل کنید شاید در امتحانات نهایی سوالات در یک حد استاندارد و ساده مطرح شوند ولی از دانش آموزان انتظار می رود که براحتی بتوانند نیروهای وارد بر یک جسم را تحلیل کرده و براحتی نیروهای عامل و مخالف حرکت را محاسبه کنند.

برایند نیرو - نیروی برایند

بصورت مثال فرض کنید که یک جسم ۵ کیلو گرمی بر روی یک سطح افقی قرار داشته و از یک طرف در جهت مثبت محور x با نیروی ۴۰=F و از طرف دیگر با نیروی ۲۰=F نیوتن کشیده می شود حال سوالی که باید پاسخ دهید بدین صورت است کدام نیرو عامل حرکت و کدام نیرو مخالف حرکت است؟

مشخص است که نیروی F=40 نیوتن عامل حرکت و نیروی F=20 نیوتن مخالف حرکت است زیرا  قدرت نیروی ۴۰ نیوتنی بیشتر است بنابراین جسم به سمت راست کشیده خواهد شد.بنابراین برایند این دو نیرو به صورت زیر محاسبه می شود.

Fx1 – Fx2 = m * a

+۴۰ – ۲۰ = ۵ * a ==> 20 = 5 * a ==> a = 4 m/s^2

برای آنکه درک بهتری نسبت به آنچه گفته شد پیدا کنید کافی است درسنامه تصویری برایند نیروها را در زیر مشاهده کنید

برای دانلود درسنامه فوق کافی است بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

۲ دیدگاه

  1. خیلی عالی بود ممنون از زحماتتون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

کار انرژی

کار انرژی ، فیزیک دهم ، چهار درسنامه ( بخش اول )

خلاصه انتظار به پایان رسید و چهار درسنامه فیزیک برای دانش آموزان ...