مشاوره تحصیلی

درس معارف ، عربی ، انگلیسی و ادببات را چگونه بخوانیم ؟

مشاوره برنامه ریزی کنکور – جلسه دوم

هر چند هدف اصلی من از راه اندازی این سایت کمک به عزیزان کنکوری است که با دروس محاسباتی مثل فیزیک و ریاضی مشکل دارند ولی در دروس دیگر هم نکاتی را برایتان می نویسم شاید برای عزیزی در گوشه سرزمین امان مفید باشد.

ادبیات : در چند سال گذشته این درس بیشتر مفهومی شده و خیلی از سوالات به قرابت معنایی و درک آرایه های ادبی اختصاص داده شده است . استفاده از شعر و فهم شعر اهمیت بسیاری دارد . هر کتابی که تاکید بر این موضوعات داشت مناسب بنظر می رسد نظر تخصصی در این باره به عهده دبیران عزیز رشته مربوطه

 

ferdosi

 

عربی : این درس همانند انگلیسی به دو بخش معنا و قواعد تقسیم میشود که بنظر اینجانب بخش معنا را براحتی می شود پاسخ داد . شاهد بر این ماجرا این است که پس از ۱۰ سال بصورت تفننی به سوالات بخش معنای درس عربی کنکور ۹۴ پاسخ داده و حدودا ۲۴ درصد درست زدم بدلیل سادگی براحتی میتوان بر این بخش مسلط شد هم زمان کمتری می خواهد نسبت به بخش قواعد هم راحت تر در ذهن می نشیند اگر با درس عربی مشکل جدی دارید توصیه اکید میکنم از تست های معنا غافل نشوید

 

C254-1

 

معارف : تنها درسی هست که فکر کنم هر کسی با صرف وقت مناسب براحتی بتواند بالای ۹۰ بزند زیرا بیشتر جنبه حفظی دارد و فقط تکرار و تمرین می خواهد یکی از خوبی های درس معارف این است که بررسی و مرور هر تست زمان بسیار کمتری نسبت به درسی مثل ادبیات و عربی یا انگلیسی دارد. دقت شود بهتر است بعد از درک اولیه هر درس سریعا به تست های آن پرداخته شود زیرا نکات درس معارف در این درس گم شده و در حین تست زدن براحتی مشخص شده ضمنا صرف حفظ کردن متن درس معارف کمک زیادی به شما نمیکند بنابراین سریعا وارد تست شوید.

انگلیسی : این درس از ۲ بخش معنا و گرامر تشکیل شده است کسی که روی معنا مسلط باشد براحتی تا ۵۰ درصد تست های گرامر را هم می تواند بزند. بنظر من اگر با معنی کردن مشکل دارید از کتاب اول دبیرستان شروع کنید و سعی کنید تمام جمله های داخل متن را معنی کنید و دقیقا بفهمید که چطور فلان جمله را می توان معنی کرد . همین طور پیشروی کرده و تا کتاب پیش دانشگاهی برسید یعنی با هیچ جمله ای در کتاب درسی مشکل نداشته باشید. بعد از آن جمله ها و متن های کنکور را بررسی کنید در این بین قواعدی که به معنی کردن بهتر کمک می کنند را نیز بررسی کنید . هرچند طی این مراحل برای دانش اموزان کنکوری کمی وقت گیر است ولی اگر در سال های پایین تر بسر می برید و هنوز وقت کافی برای اینکار دارید از امروز شروع کرده و کتاب درسی اتان را موشکافانه بررسی کنید.

و اما توصیه ویژه کسانی که در کلاس های زبان خارج از مدرسه سال هاست که شرکت کرده اند و دانش زبانی خوبی دارند . کتاب English grammar in use دارای نسخه ها مختلفی است سبک ترین جلد این کتاب را بعنوان راهنما بخرید و بررسی کنید . فقط کافی است مبحث فعل ها را بررسی کنید ( حدودا ۱۰ درس از میان کل درس ها ) ترجمه و راهنمای این کتاب هم موجود است توصیه میکنم برای کسانی که دانش زبان کمتری دارند ترجمه این کتاب را خریداری کنند .با بررسی مبحث فعل های این کتاب ترجمه اتان خیلی بهتره شده و می فهمید که چه زمانی چرا و چگونه از یک فعل استفاده می شود که فهمیدن این موارد باعث شده بهتر معنا کنید و تست های معنایی و بخش Close و Reading را بهتر درک کرده و بیشتر پاسخ دهید. بشخصه خودم این کتاب را بالای ۱۰ بار خوانده ام و از میان منابع زیادی که  برای انگلیسی خوانده ام بهترین منبع است.

 

Essantial_Grammar_in_Use001

 

( اگر وقت شد _ دقت کنید قول نمیدهم _ سعی میکنم یکی  همکاران زبان انگلیسی که یکی از مدرسان برجسته زبان هست را راضی کنم تا خلاصه این مباحث را یکجا برایتان گرد اوری کند )

و اما دروس محاسباتی در پست بعدی…

 

 

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *