کار نیروی اصطکاک

کار نیروی اصطکاک چگونه بدست‌ می‌آید؟

نیروی اصطکاک چیست؟

هنگامی که یک جسم را با یک طناب بر روی یک سطح افقی می کشیم ، در این حالت به خاطر زبری بین جسم و سطح تماس ، نیرویی مخالف حرکت جسم به وجود می آید که به این نیرو ، نیروی اصطکاک گفته می شود.
در مجموع دو مدل نیروی اصطکاک داریم ، نیروی اصطکاک جنبشی و نیروی اصطکاک ایستایی

نیروی اصطکاک ایستایی مربوط به حالتی که است که جسم هنوز شروع به حرکت نکرده است ، به محض اینکه جسم شروع به حرکت کند، نیروی اصطکاک جنبشی خواهیم داشت. در ادامه فرمول های مربوط به اصکاک جنبشی و ایستایی رو یادآوری خواهیم کرد ، پس ادامه این پست آموزشی سایت لپ کلام رو با دقت بخوانید.

نیروی اصطکاک قبل حرکت ایستایی بعد حرکت جنبشی

یاد آوری فرمول کار فیزیک دهم

فرمول کار در فیزیک به صورت زیر تعریف می شود ، در این فرمول کار انجام شده توسط یک نیرو ضرب در جابجایی جسم ضرب در کسینوس زاویه میان جسم و نیرو تعریف می شود.

W=FdCos(θ)

فرمول نیروی اصطکاک جنبشی (فیزیک دوازدهم)

فرمول نیروی اصطکاک جنبشی بصورت زیر تعریف می شود که در این فرمول منظور از FN نیروی عمودی تکیه گاه است. همچنین در این فرمول منظور از μk ضریب اصطکاک جنبشی است.

f k = μ k × F N فرمول فیزیک دوازدهم

کار نیروی اصطکاک چگونه بدست می‌آید؟

کار نیروی اصطکاک مطابق آنچه در قسمت‌های بالاتر گفته شد به صورت زیر محاسبه می‌شود.

کار نیروی اصطکاک W f k = f k  d cos(θ) W f k = μ k   F N  d cos(θ)

مثال : جسمی مطابق شکل زیر با نیروی 6 نیوتن سمت راست کشیده می شود. اگر نیروی اصکاک در طول مسیر حرکت برابر 5 نیوتن باشد در این صورت کار نیروی اصطکاک چقدر خواهد بود؟

کار نیروی اصطکاک

برای پاسخ به سوال بالا کافی است که مقدار نیروی 6 نیوتنی را در فرمول کار جاگذاری و کمی ساده سازی انجام دهیم. دقت کنید نیروی اصطکاک در جهت مخالف مسیر حرکت به سمت جلوست ، پس بنابراین زاویه میان نیروی اصطکاک و مسیر حرکت 180 درجه است. این زاویه باید قسمت Cos جاگذاری کرد.

W f k  = 6 × 5 × Cos(180)=30J

16 دیدگاه دربارهٔ «کار نیروی اصطکاک چگونه بدست‌ می‌آید؟»

 1. مهندس رضا منصف

  سلام به تلگرام یا واتس اپ بنده با شماره ۰۹۱۱۷۶۳۶۲۶۸ تماس بگیرید و سوالتون رو مطرح کنید.

 2. سلام مهندس خسته نباشید ببخشید یه سوال:
  جسم ۲ کیلوگرمی را روی سطح افقی با سرعت ثابت ۵ متر بر ثانیه به مدت ۴ ثانیه به حرکت در می آوریم کار نیروی اصطکاک را در این مدت بدست آورید
  ممنون میشم کمکم کنید

 3. ببخشید یه سوال:
  جسم ۲ کیلوگرمی را روی سطح افقی با سرعت ثابت ۵ متر بر ثانیه به مدت ۴ ثانیه به حرکت در می آوریم کار نیروی اصطکاک را در این مدت بدست آورید
  ممنون میشم کمکم کنید

 4. فیزیگ کاری نداره به بچه فیزیگ بدی حله میکنه منتظرم مهندس فصل مثلثات هم بزار بیشتر از فصل مثلثات نمره میاد هفته دیگ امتحان اولین مون ریاضی منتظرم

  1. مهندس رضا منصف

   آموزش مثلثات درون سایت هستش همون ها رو نگاه کنین تا حدی کارتون رو راه میندازه

 5. سلام مهندس شما گفتی به من کل درسنامه ریاضی 2 تجربی میزاری ولی الان نوشتی معذورم وقتی نمیتونید اموزش بسازید اولش نگید میسازم میگفتید نمیسازم میرفتم به یکی دیگه میگفتم واسم بسازه چون نمره ریاضیم 1 . 2 بالاتر نیس و ضعیفم ممنون از قول تون بای

  1. مهندس رضا منصف

   با سلام
   وقت خیلی کم دارم و حجم کارم خیلی زیاده جدا از مشکلات شخصی که برام پیش اومده و زمان من رو محدود تر کرده با اینحال سعی میکنم از فصل اخر مطالبی رو براتون بزارم که نمره اور تر و به نسبت آسون تره

 6. سلام استاد لطفا زودتر بگذارید.من حاظرم اموزش های شما رو بخرم.من 2/22 امتحان از فصل 5 و 6 دارم هیچی بلد نیستم.معلممون هم میخواد نمره مستمر رد کنه.لطفا اموزش ها رو قرار دهید.

 7. سلام استاد لینک دانلود مشکل داره ممنون میشم تصححش کنی
  استاد لطفا بقیه درسنامه هارو بزارید ???

 8. سلام استاد ممنون از زحماتتون لطفا بقیه فصول رو هم بزارید امتاحاناتمون نزدیکه چشم امیدمون به شماست ممنونم

  1. مهندس رضا منصف

   با سلام همین قصد رو دارم ولی وقت خالی برای ساخت ویدئو خیلی کم دارم و ساخت هر ویدئو حدود 4 ساعت تا 5 ساعت طول میکشه از تهیه سوال و مرتب کردن مطالب و صدا گذاری و ….

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *