چند ساعت برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟

مشاوره برنامه ریزی کنکور – جلسه اول

یک برنامه ریزی موثر فقط به معنای آن نیست که مثلا روزی ۱۰ ساعت درس بخوانید بلکه به معنای آن است که چگونه همیشه روزی ۱۰ ساعت بدون اینکه اثر فرسایشی داشته باشد مطالعه کنید . در برنامه ریزی خود همه چیز را باید لحاظ کنید نه اینکه فلان ساعت شیمی فلان ساعت ریاضی و ….

اول از همه اینکه در یک روز چند ساعت درس خواندید خیلی مهم نیست ، البته این بدان معنا نیست که مثلا کسی یک ساعت بخواند با کسی که ۸ ساعت میخواند برابر است ولی بین روزی ۸ ساعت تا روزی ۹ ساعت تفاوت چندانی وجود ندارد چه بسا با یک برنامه ریزی خوب آن یک ساعت کمتر براحتی جبران شود.

 

خوب حالا اصل حرف ما :

۱ – درس خواندن با خواب آلودگی و کسالت فایده ای ندارد . اصلا اشتباه نکنید این بدان معنا نیست که روزی ۱۰ ساعت بخوابید ننننعععععع ولی این بدان معنا هست که باید ساعت خوابتان را تنظیم کنید یعنی سعی کنید شب ها حدود ۱۲ یا زودتر به خواب بروید زیرا خواب اول شب بمراتب از خواب صبح بهتر است و در رفع خستگی و تنظیم بدن موثر تر است . بنا بر این اولین تکنیک برای کمتر خسته شدن در طول روز یک خواب راحت در طول شب هست. کسی که سرحال باشد بمراتب بهتر می توانید برای طول روز خودش برنامه ریزی کند.

 

دانش آموزش خواب آلود

 

 

 

۲ – حتما در میان ساعت های طولانی درس خواندن کمی راه بروید که گردش خون در بدنتان به حالت طبیعی باقی بماند و از سر درد و خستگی های ناشی از طولانی نشستن جلوگیری کند. شاید در یک ماه اول این خستگی ها خودش را نشان ندهد ولی بعد ۳ یا ۴ ماه این خستگی ها امانتان را خواهد برید! بنابراین دقت داشته باشید که برنامه ریزی فقط به ساعت درس خواندن نیست از نحوه نشستن تا ساعت مطاله اتان را شامل می شود.

۳ – اگر سابقا اهل گردش و تفریح بودید حتما در طول هفته چند ساعتی را بدون فکر کردن درباره کنکور با دوستان یا خانواده به گردش و تفریح بپردازید و متناسب با سلیقه خود کمی خود را تخلیه روانی کنید. ترجیحا در مناطق باز و در کنار درختان و …. برای روحیه شما بهتر است زیرا اکثر روز را در یک محیط بسته مشغول درس خواندن هستید و کمی نیاز دارید از اکسیژن تازه و فضای باز لذت ببرید و روحیه اتان عوض شود . اگر ورزشکار هستید دویدن سبک یک بار در طول هفته به حفظ روحیه اتان و سلامتی جستمان کمک شایانی میکند . تاکید می کنم دویدن سبک ، دویدن استقامتی و طولانی برای شما توصیه نمی شود. این مورد را خودم همیشه انجام میدهم و یکی از خوبی های دویدن این است که موقع دویدن بسختی می شود در مورد چیزی فکر کرد ، بخاطر همین چند دقیقه ای فارغ از همه استرس ها هستید و به اصطلاح refresh میشوید.

 

ت

 

۴ – از دروسی مثل ادبیات ، معارف ، عربی ، انگلیسی که حالت حفظی اشان بیشتر است و کمتر جنبه تحلیلی نسبت به دروسی مثل فیزیک و ریاضی و شیمی و زیست دارند بعنوان میان وعده مثل سالاد در بین غذا استفاده کنید که شادابی برای ذهن شما و رفع خستگی مناسب هست. یعنی مثلا بعد ۲ ساعت ریاضی یک ساعت ادبیات بخوانید بعدا دوباره زیست بخوانید و بعد از آن دوباره به دروس محاسباتی بپردازید . ( برای دروس محاسباتی که یکی از مشکلات دانش آموزان هست جدا از نحوه خواندن می توانید به لینک www.aparat.com/lopekalam.ir مراجعه کرده و مطالب متنوعی را در آنجا پیدا کنید )

۵ – بهتر است مطالب جدید را موقعی بخوانید که بیشترین انرژی را دارید و مرور درس های قبلی را برای ساعات انتهایی بگذارید که ذهن خسته تر است و به جای استفاده از حافظه تحلیلی خود از حافظه حفظی جاتی مغز خود استفاده کنید که انرژی کمتری می برد . مثلا مرور درس معارف را به آخر وقت موکول کنید بهتر است.

۶ – و اما تعداد ساعت

حتی اگر در روزی مشکلی پیش آمد و مثلا صبح تا شب را هم نتوانستید درس بخوانید ، همان آخر شب را کمی بمطالعه بپردازید در مجموع یک روند رو به جلو داشته باشید ( در این خصوص یادم هست زمان کنکور خودم یک بار کل روز مشکلاتی بود نشد درس بخوانم ولی آخر شب تاریخ ادبیات را حفظ کردم که اتفاقا همان تاریخ ادبیات در کنکور آمد و براحتی به تست آن پاسخ دادم ) خلاصه هر ساعتی ارزش خودش را دارد و هیچ ساعتی را قربانی ساعت دیگر نکنید. در ضمن هیچ وقت ساعت های تخیلی ۱۵ ساعت یا ۱۶ ساعت را برای خود برنامه ریزی نکنید حتی نفرات برتر کنکور هم اکثرا حدود ۹ تا ۱۰ ساعت برای کنکور برنامه ریزی کرده اند. در ضمن ساعت هایی که به کلاس تست می روید نیز جزو ساعت های مطالعه خود حساب کنید.

۷- باور کنید که

شما امسال کنکوری هستید و این بدان بمعنا است که باید از یک سری تفریحات خود کم کرده و بمطالعه اختصاص دهید و این شرایط فقط مخصوص شما نیست و برای همه سال های قبل و … یکسان بوده است.

 

سر آخر

مطالبی که در این قسمت مطرح شد فقط یک دید کلی به شما می دهد برای برنامه ریزی عملی تر و موثر تر به مشاوره های بعدی در همین سایت مراجعه کنید

 

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *