فصل سوم فیزیک دهم – کار و انرژی

30,000 تومان

فیزیک دهم فصل دوم- مبحث کار و انرژی

خلاصه مطالب فصل :

  1. بررسی مفهوم کار در فیزیک
  2. بضیه کار و انرژی
  3. پایستگی انرژی و کار نیروی اتلافی
  4. بررسی انرژی جنبشی و انرژی پتانسیل و کار نیروی وزن
  5. بررسی فرمول های توان – بازده

توجه : درسنامه صفر ، درسنامه اول ، درسنامه دهم مبحث کار و انرژی فیزیک دهم رایگان بوده برای دانلود رایگان و مشاهده این ۳ درسنامه به پایین همین صفحه مراجعه کنید.

توضیحات

فیزیک دهم فصل سوم- مبحث کار و انرژی

خلاصه فصل : تو این فصل در مورد مفهوم کار در فیزیک بحث میشه که بصورت خلاصه به این شکل هستش که چنانچه یک نیرو باعث جابجا شدن یک جسم بشه در اثر این جابجایی کار صورت گرفته و بعد از مفهوم کا به پایستگی انرژی اشاره میشه و سر آخر مبحث توان و بازده رو بررسی میکنیم.

درسنامه صفر ( رایگان )

هدف درسنامه : معرفی اولیه مفهوم بردار

خلاصه درسنامه : تو فصل دوم فیزیک دهم در مورد مفهوم کار و انرژی صحبت میکنیم ، که مقدمه فرمول کار تو این فصل درک قوانین بردارها هستش ، به همین علت یک درسنامه اختصاصی در مورد بردار ساخته شده که قبل از شروع درسنامه سوم حتما باید درسنامه بردارها دیده بشه.

تعریف بردار : کمیت ها در فیزیک به دو دسته برداری و اسکالر دسته بندی میشن ، کمیت های اسکار اندازه و مقدار دارن ولی جهت ندارن بصورت مثال ۲ کیلوگرم سیب فقط اندازه داره و برای درک ۲ کیلو نیازی نیستش که جهتی برای اون در نظر گرفت ولی وقتی بصورت مثال میگیم که یک دوچرخه ۷ متر حرکت کرده اگه بخوایم دقیقا مشخص کنیم که حرکت به چه صورتی بوده باید جهت حرکت اون رو هم مشخص کنیم و باید بپرسیم که متحرکت در چه جهتی حرکت کرده ، پس کمیت های برداری کمیت هایی هستند که علاوه بر اندازه جهت هم دارن ، نکته خیلی خیلی مهم و قابل توجه زمانی مطرح میشه که بخوایم دو تا کمیت برداری رو با هم جمع و ضرب کنیم تو این صورت قوانین خاصی داریم که تو درسنامه صفر کمی در مورد اونها صحبت کردیم و در حد فیزیک دهم کمیت های برداری رو تحلیل کردیم. ضمنا یکی از راه های نشون دادن کمیت های برداری بصورت بردارهای یکه i , j هستش که این موضع رو هم درون درسنامه صفر تحلیل و بررسی کردیم توصیه میکنم قبل ار شروع فصل حتما این درسنامه رو مشاهده کنین و از این قوانین بردارها توی درسنامه سوم و چهارم بشدت استفاده میشه ( تو باقی درسنامه ها استفاده میشه ولی بیشترین استفاده قوانین بردارها تو فصل کار و انرژی در فرمول کار  ( W = F d cos ( ɵ  هستش.

توجه شمارو به چند نکته در مورد بردارها جلب میکنم.

  • اگه دو بردار هم جهت باشن و بخوایم اونها رو باهم جمع بزنیم کافیه که اعداد دو برادار رو با هم جمع کنیم
  • اگه دو بردار خلاف جهت هم باشن در این صورت از همدیگه کم میشن و در این صورت زاویه بین اونها ۱۸۰ درجه خواهد بود
  • اگه دو بردارد بر هم عمود باشن در این صورت زاویه بین اونها ۹۰ درجه میشه و برایند اونها با کمک فیثاغورث بدست میاد که بیشتر تو یازدهم باهاش آشنا میشین.

برای درک بهتر مفاهیم بردارها حتما درسنامه زیر رو نگاه کنین.

 

 

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت بالا بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت متوسط بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت پایین بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

درسنامه اول ( رایگان )

هدف درسنامه : معرفی فرمول انرژی جنبشی

خلاصه درسنامه : هر جسمی که در حال حرکت باشه دارای نوعی انرژی هستش که بهش انرژی جنبشی گفته میشه که تو درسنامه اول فرمول انرژی جنبشی رو مطرح کردیم و مثال هایی رو هم ازش حل کردیم . در واقع فرمول انرژی جنبشی به صورت زیر هستش

K = ½ m V۲   

که در فرمول بالا m معرف جرم جسم هستش و V معرف سرعت ( تندی ) جسم هستش ، ناگفته مشخصه که K معرف انرژی جنبشی هستش و دقت کنید که واحد جرم کیلوگرم ، واحد تندی متر بر ثانیه و واحد انرژی جنبشی هم بر حسب ژول هستش. دقت کنین که  در حالت کلی واحد انرژی برای همه فرمول های فیزیکی بر حسب ژول هست بصورت مثال واحد انرژی گرمایی ، انرژی الکتریکی ، انرژی پتانسیل و … مانند انرژی جنبشی همگی بر حسب ژول هستند.

توجه : یکی از تبدیل واحد های بسیار مهم درون این فصل تبدیل واحد مربوط به سرعت ( تندی ) هستش ، در یکای SI واحد سرعت متر بر ثانیه هستش که گاهی توی سوالات واحدش رو بر حسب کیلومتر بر ساعت میدن و نیازه که این واحد تبدیل بشه

km/h—-> × ۱۰/۳۶ m/s

برای درک بهتر روابط انرژی جنشی و حل چندین مثال درسنامه زیر رو نگاه کنین.

 

 

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت بالا بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه اول با کیفیت متوسط بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت پایین بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

 

درسنامه دوم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی انرژی جنبشی و ترکیب اون با سوالات نسیتی

خلاصه درسنامه : تو درسنامه دوم کمی در مورد روابط نسبتی صحبت میکنیم و با مقدمات و مفاهیم اولیه قوانین نسبتی آشنا میشین. در واقع هر موقع در مورد یک فرمول فیزیکی حالت نسبتی اون سوال بشه عبارت های ثابت اون فرمول توی تقسیم حذف میشه و میشه شکل ساده تری به فرمول داد و یک رابطه جدید و ساده تر ساخت که توی درسنامه ششم محاسبات دایناسور در مورد روابط نسبتی به شکل مفصل تری صحبت کردیم ، خلاصه اینکه هر موقع جرم یک جسم رو توی سوال بدن و برای اون جسم ۲ تا تندی متفاوت رو بدن و نسبت انرژی جنبشی رو از ما بخوان میریم سراغ روابط نسبتی ، به یک مثال از این قسمت دقت کنید.

مثال : با ثابت نگه داشتن جرم یک جسم تندی یک جسم را ۴ برابر می کنیم ، در این صورت انرژی جنبشی جسم چند برابر خواهد شد.

مثال : دو اتومبیل با سرعت های V۱ = ۳۶ km/h   و V۲ = ۱۸ km/h  در حال حرکت هستند. اگر جرم اتومبیل ها همراه با راننده برابر باشد نسبت انرژی جنبشی K۱ / K۲  چقدر است؟

برای درک بهتر روابط نسبتی انرژی جنبشی درسنامه زیر رو مشاهده کنید.

 

 

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت بالا بر روی اینجا  << کلیک >> کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت متوسط بر روی اینجا  << کلیک >> کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت پایین بر روی اینجا  << کلیک >> کنید.

 

 

درسنامه سوم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : معرفی فرمول کار

خلاصه درسنامه : تو درسنامه سوم در مورد مفهوم کار صحبت میکنیم تعریف کار توی فیزیک به این شکل هستش که اگه به یک جسم نیرو وارد بشه و باعث حرکت اون جسم بشه در واقع کار انجام صورت گرفته البته این تعریف یکم خودمونی بودش و تعریف دقیق تر کار به شکل زیر هستش.

W = F d cos ( ɵ )

که تو رابطه بالا F معرف نیرو ، d معرف جابجایی و ɵ زاویه میان نیرو و جابجایی هستش که اگه زاویه میان F و d نود درجه باشه تو این صورت ۰ = ( cos ( ɵ و به این معنی هستش که کار برابر صفر میشه.

 

فرمول کار فیزیک دهم

 

 

درسنامه چهارم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی فرمول کار کل

خلاصه درسنامه : تو این درسنامه با مفهوم کار کل تو این فصل آشنا میشین ، وقتی یک جسم روی یک سطح افقی شروع به حرکت میکنه چندین نیرو به جسم وارد میشه ، نیروی F عامل حرکت ، نیروی اصطکاک مخالف حرکت ، نیروی وزن و نیروی عمودی تکیه گاه البته بسته به نوع سوال ممکنه نیروهای دیگه ای هم وارد بشه شما تو این درسنامه یاد میگیرین که در هر شرایطی نیروها رو بسنجین و کار هر کدوم رو محاسبه کنین. در ضمن نماد کار کل Wt هستش که که در یک حرکت افقی روی سطح صاف به شکل زیر محاسبه میشه

Wt = Wmg + WN + WF + Wfk

به یک نمونه مثال از درسنامه ” کار کل ” دقت کنید بعد از اتمام این درسنامه قادر خواهید بود که سوالاتی مشابه سوال زیر رو حل کنید.

 

کار کل

 

درسنامه پنجم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : تو این درسنامه قضیه کار و انرژی رو معرفی میکنیم.

خلاصه درسنامه : یکی از مباحث مهم فصل کار و انرژی معرفی قضیه کار و انرژی هستش ، با مفهوم کار کل درون درسنامه قبلی آشنا شدین و بصورت خیلی خلاصه و ساده ، مجموع تمامی کارهای وارد بر یک جسم برابر تغییرات انرژی جنبشی می باشد ، به فرمول زیر دقت کنید.

Wt = ΔK = ½ m ( V۲۲ – V۱۲ )

Wmg + WN + WF + Wfk = ½ m ( V۲۲ – V۱۲ )

به یک مثال از متن این درسنامه دقت کنید.

بر روی سطج افقی بدون اصطکاکی جسمی به جرم ۲ کیلوگرم را با طنابی که با افق زاویه ۶۰ درجه می سازد ، توسط نیروی ۸۰ نیوتون می کشیم و جسم را به اندازه ۱۰۰ متر جابجا میکنیم مطلوب است :

الف) کار انجام شده را محاسبه کنید.

ب ) با استفاده از قضیه کار و انرژی تندی ( سرعت ) جسم در انتهای مسیر چقدر است؟

 

درسنامه ششم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : تمرین بیشتر مسائل ” کار کل ” و ” قضیه کار و انرژی ”

خلاصه درسنامه : این درسنامه حکم درسنامه تمرینی رو داره و فرمول جدیدی معرفی نمیشه ، فقط مثال های بیشتری رو از مبحث کار کل و قضیه کار و انرژی مطرح میکنیم و سعی داریم با حل مسائل مختلف و متنوع تسلط شما رو فصل کار و انرژی بیشتر کنیم.

 

درسنامه هفتم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : تو این درسنامه در مورد کار نیروی وزن در رستای قائم صحبت میکینم.

خلاصه درسنامه : چنانجه یک جسم رو در راستای قائم به سمت بالا ببریم و یا به سمت پایین بیاریم توسط نیروی وزن روی جسم کار انجام میشه حالا اگه جسم رو به سمت بالا برده باشیم کار نیروی وزن میشه mgh-  و اگه جسم رو به سمت پایین آورده باشیم کار نیروی وزن میشه mgh+

به تصویر زیر دقت کنین تا درک بهتری از کار نیروی وزن پیدا کنین.

 

کار نیروی وزن

 

درسنامه هشتم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : کار نیروی فنر

خلاصه درسنامه : تو این درسنامه در مورد کار نیروی فنر صحبت میکنیم ، در واقع فرمولی که کتاب درسی برای این بخش معرفی کرده ارتباط میان کار نیروی فنر و انرژی پتانسیل فنر هستش که به صورت زیر هستش

Wفنر = – ΔU  

ذکر چند نکته در مورد کار نیروی فنر ضروری به نظر میرسه پس خوب دقت کنین

فنری که نه کشیده شده باشه و نه فشرده باشه انرژی درونی اش صفر هستش

فنری که به حداکثر فشردگی رسیده باشه برای یک لحظه بسیار بسیار کوتاه متوقف میشه پس تو این حالت انرژی جنبشی جسمی که با فنر برخورد کرده بخاطر اینکه سرعتش صفر هستش ، صفر میشه

به یک مثال از متن درسنامه دقت کنید.

کار نیروی فنر

 

درسنامه نهم ( پریمیوم )

هدف درسنامه :‌ بررسی پایستگی انرژی

خلاصه درسنامه : توی تحلیل مسائل فیزیکی اگه فرض کنیم که اصلا هیج نوع اتلاف انرژی وجود نداشته باشه یعنی بصورت مثال اصطکاک وجود نداشته باشه ، نیروی مقاومت هوا وجود نداشته باشه و انرژی هم بصورت مثال در قالب گرما در اثر فشرده شدن و باز شدن فنر وجود نداشته باشه و خلاصه اینکه هیچ نوع اتلاف انرژی نداشته باشیم در این صورت گفته میشه که انرژی پایسته هستش و به کمک این فرض میشه تقربی از سرعت و ارتفاع اجسام هنگام سقوط آزاد ، سقوط بر روی سطح شیب دار و …. بدست آورد. مهم ترین انرژی که ما در فصل کار و انرژی بررسی میکنیم انرژی جنبشی ، انرژی پتانسیل و در بعضی مسائل انرژی دخیره شده درون فنر هستش.

برای تحلیل مسائل این درسنامه باید چند نکته رو بدونین تا تحلیل مسائل درسنامه براتون آسون تر بشه

۱ _ هرگاه گفته شود که جسمی از حالت سکون رها می شود به این معنی هستش که انرژی جنبشی اون صفر هستش

۲_ هرگاه جسمی به انتهای مسیر یعنی به سطح همکف زمین برسه در این صورت انرژی پتانسیل اون صفر هستش

E2 = E1

K۲ + U۲ = K۱ + U۱

½ m V۲۲ + mgh۲ = ½ m V۱۲ + mgh۱ 

به یک مثال از متن درسنامه در تصویر زیر دقت کنید.

 

پایستگی انرژی

 

درسنامه دهم ( رایگان )

هدف درسنامه : کار نیروی مقاوم

خلاصه درسنامه : بر خلاف درسنامه قبلی اگه نیروی اتلافی در پرتاب یک جسم رو لحاظ کنیم در این صورت تفاضل انرژی ثانویه از انرژی اولیه میشه میزان انرژی اتلافی در طول مسیر ، فرمول کار نیروی مقاوم به شکل زیر هستش

Wfk = E۲ – E۱ 

برای درک بهتر ، درسنامه این بخش رو حتما مشاهده کنین.

 

 

 برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت بالا بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت متوسط بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت پایین بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

 

درسنامه یازدهم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی مفهوم توان

خلاصه درسنامهبصورت خیلی خلاصه توان یعنی آهنگ مصرف انرژی یا به یه تعبیر دیگه هر موقع انرژی رو تقسیم بر زمان مصرف اون انرژی کنیم ، در واقع توان اون انرژی رو بدست آوردیم. بصورت مثال اگر یک شخصی از پلکان به اندازه ۵ متر بالا بره و این بالا رفتن ۳۰۰ ثانیه طول بکشه میزان انرزی پتانسیلی که در این ۵ متر بالا رفتن رو تقسیم کنیم بر زمان ۳۰۰ ثانیه ، توان اون شخص رو بدست آوردیم. در فصل چهارم فیزیک دهم مبحث دما و گرما ، میزان انرژی گرمایی تقسیم بر زمان میشه توان گرمایی ، در فیزیک یازدهم فصل دوم ( مقاومت ) تقسیم انرژی الکتریکی به زمان میشه توان مقاومت و ….

یک مثال از متن درسنامه : دانش آموزی به وزن ۶۰۰ نیوتون در مدت یک دقیقه و ۴۰ ثانیه ۴۰ پله ی ساختمان را بالا می رود ، اگر ارتفاع هر پله ۲۵ سانتی متر باشد در این صورت توان دانش آموز چند وات است؟

 

 

درسنامه دوازدهم ( پریمیوم )

هدف درسنامهبررسی فرمول بازده

خلاصه درسنامه : به یک بیان ساده بازده هر وسیله نسبت انرژی مفید اون وسیله به کل انرژی ورودی وسیله هستش ، به یک تعیبر دیگه هم میشه اینشکلی گفت که نسبت توان مفید به توان کل میشه بازده ، معمولا در حد امتحانات تشریحی توسط یک پمپ جسم رو به سمت بالا میکشن و توان جسم رو در ابتدای سوال به ما میدن و فرمول بازده تو این حالت میشه W = mgh/p×t

برای درک بهتر فرمول بازده به تصویر زیر دقت کنید.

 

فرمول بازده ( راندمان )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فصل سوم فیزیک دهم – کار و انرژی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *