فصل دوم فیزیک دهم – ویژگی های مواد

33,000 تومان

فصل دوم فیزیک دهم – ویژگی های مواد

این فصل دارای دو درسنامه رایگان هستش که برای دانلود درسنامه های رایگان این فصل به پایین همین صفحه مراجعه کنید.

خلاصه فصل : 

 1. معرفی فرمول فشار ( در حالت کلی )
 2. بررسی فرمول فشار در شاره
 3. ترکیب مسائل فشار و نیرو
 4. محاسبه اختلاف فشار بین دو نقطه در مایع
 5. فشار در لوله U شکل
 6. فشار گاز درون مخزن + فشار پیمانه ای
 7. فشار بر حسب سانتی متر جیوه
 8. تحلیل مسائل فشار درون بارومتر
 9. بررسی نیروی شناوری
 10. بررسی اصل برنولی و معادله پیوستگی

توجه : این فصل در مجموع شامل ۱۳ درسنامه بوده و ضمنا دارای فایل pdf سوالات برای جزوه برداری ساده تر هستش به این صورت که کافیه از فایل pdf پرینت بگیرین و در هنگام مشاهده ویدئوهای آموزشی براحتی پاسخ ها رو یادداشت و جزوه تهیه کنید.

توضیحات

فصل دوم فیزیک دهم – ویژگی های مواد

 

خلاصه فصل : تو این فصل بیشتر در مورد فشار مایعات صحبت میشه و در انتهای فصل اصل برنولی و قانون ارشمیدس بررسی میشه ، قبل از اینکه وارد فرمول فشار بشیم یه مرور مختصری روی مفاهیم جامد ، مایع ، گاز داشته باشیم. همونطوری که میدونیم اجسام رو میشه به دسته های جامد ، مایع ، گاز  دسته بندی کرد حالا مطابق کتاب درسی میخوایم مرور کوتاهی روی این مفاهیم داشته باشیم.

 • جامد ها : اجسام جامد حجم و شکل معینی دارن و به خاطر نیروی الکتریکی که به همدیگه وارد میکنن در کنار همدیگه میمونند ، این ذرات در مکان های معینی نسبت به یکدیگر قرار دارند و در اطراف این مکان ها ، نوسان های بسیار کوچکی انجام میدن.جامد های بلورین : اتم های برخی جامدها در طرح های منظمی کنار همدیگه قرار میگیرن و یک الگوی سه بعدی تکرار شونده منظم تشکیل میدن ، که به این نوع از جامد ها ، جامدهای بلورین گفته میشه.جامدهای بیشکل ( آمورف ) ذرات سازنده جامد های بیشکل ( آمورف ) بر خلاف جامدهای بی شکل در طرح های منظم کنار همدیگه قرار ندارند ، معمولا وقتی مایعی به سرعت سرد شود جامد بی شکل ( آمورف تشکیل ) میشه.
 • مایع : مولکول های مایع بر خلاف جامد های بلورین نظم و تقارن نداشته و براحتی به شکل ظرفی که در آن هستند ، در می آیند. فاصله ذرات مایع و جامد تقریبا برابر هم و در حدود یک آنگستروم هست.
 • گاز : گاز ماده ای است که شکل مشخصی ندارد و مولکول های آن آزادانه و با تندی زیاد به اطراف حرکت کرده و با هم برخورد میکنند ، فاصله مولکول های گاز در حدود ۳۵ آنگستروم هست.

 

درسنامه اول ( رایگان )

هدف درسنامه : معرفی فرمول فشار ( در حالت کلی )

خلاصه درسنامه : اگه خیلی ساده و خلاصه بخوایم فشار رو تعریف کنیم میشه اینشکلی گفتش که حاصل تقسیم نیرو بر مساحت میشه فشار ، بنابراین فرمول فشار به شکل  P = F /A  هستش ، که تو این فرمول F نماینده نیرو هستش که بصورت عمودی بر سطح مقطع A اثر میکنه ، برای درک بهتر فرض کنید که یک شخص روی صندلی نشسته باشه وزن این جسم رو کی داره تحمل میکنه؟ کاملا مشخصه که صندلی داره تحمل میکنه و در واقع اینطوری میشه گفتش که از طرف شخص داره به صندلی ” فشار ” وارد میشه و وزن اون شخص حکم نیروی وارد بر صندلی رو داره.

 

 

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت بالا بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت متوسط بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت پایین بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

درسنامه دوم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی فرمول فشار در شاره

خلاصه درسنامه : اول از همه این نکته رو بگم که ما به مایعات و گازها در حالت کلی میگیم شاره که معادل واژه Fluid هستش ، فشار در یک نقطه از شاره به چگالی شاره و ارتفاع شاره بالا سر خودش بستگی داره ، یعنی به صورت مثال کسانی که استخر رفتن این تجربه رو دارن که هرچه به قسمت های عمیق تر استخر برن ، فشار بیشتری به بدنشون وارد میشه و دلیلش هم این موضوع هستش که ارتقاع مایع بالا سرشون بیشتر و بیشتر میشه ، خیلی خوب وقت اون رسیده فرمول این درسنامه رو معرفی کنیم.

P = ρ g h                 فرمول فشار ناشی از شاره

ضمنا اگه فشار هوا رو هم لحاظ کنیم فشار در عمق مایع میشه  ρ g h  به علاوه فشار هوا که رابطه بالا به شکل رابطه زیر در میاد.

P = ρ g h + P0 

توجه : در گازهای در حجم های کوچک مثل یک اتاق فشار تمامی نقاط رو برابر میگیرن و از فرمول  P = ρ g h   استفاده نمیشه و تقریبا فشار هوا درون سقف یک اتقاق با فشار کف اتقاق یکسان بوده و همچنین درون مخازن کوچک فشار گاز را در تمامی نقاط یکسان فرض میکنن ولی برای مایعات چه در مقیاس کوچک مثل یک لیوان آب و یا در مقیاس بزرگتر مثل یکدریاچه فشاربین نقاط مختلف فرق میکنه و باید برای محسابه اختلاف فشار از فرمول  P = ρ g h  استفاده کرد.

مثالی از درسنامه :

اگر فشار هوا ۱۰۵ پاسکال باشد ، فشار در عمق دو متری آب یک استخر چند پاسکال است؟

ρ = ۱ g/cm3  ,  g = 10 m/s2

 

درسنامه سوم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : ترکیب مسائل فشار و نیرو

خلاصه درسنامه : درسنامه سوم ترکیب دو تا درسنامه قبلی خودش هستش و به کمک فرمول  ρ g h  فشار درون شاره رو محاسبه میکنیم و بعد از اون با ضرب کردن در مساحتی که سوال به ما میده نیرو رو بدست میاریم.

مثالی از درسنامه :

یک سکه به شعاع ۲ سانتی متر را در عمق ۳ متری آب به چگالی یک گرم بر سانتی متر مکعب قرار داده ایم.

 1. فشار وارد بر سکه را محاسبه کنید.                            ۲٫ نیروی کل وارد بر سکه را محاسبه کنید.

 

درسنامه چهارم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : محاسبه اختلاف فشار بین دو نقطه در مایع

خلاصه درسنامه : تنها نکته ای که باید در مورد اختلاف فشار بین دو نقطه از یک مایع بدونین این هستش که ، اختلاف فشار بین دو نقطه به فشار گاز بالا سر اون مایع بستگی نداره و فقط و فقط به چگالی و فاصله اون دو نقطه از هم بستگی داره که فرمولش به شکل زیر در میاد.

ΔP = ρ g Δh

مثالی از درسنامه :

اگر فشار هوا در محلی یک اتمسفر باشد در این صورت اختلاف فشار یک مایع بین دو عمق ۲ و ۶ متری با چگالی ۴ گرم بر سانتی متر مکعب چقدر است؟

 

درسنامه پنجم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی فشار در لوله U شکل

خلاصه درسنامه : اگه داخل یک لوله U شل فقط یک نوع مایع بریزیم و دو سر لوله U شکل هم باز باشه به دلیل اینکه فشار در دو طرف لوله U شکل برابر میشه ، ارتفاع مایع در دو طرف لوله قطعا برابر خواهد بود و اگه جنس مایع ها فرق داشته باشه ارتقاع در دو طرف لوله متفاوت میشه که بحث اصلی درسنامه پنجم محاسبه ارتفاع در دو طرف لوله U شکل هستش. برای تشخیص ارتفاع و فرمول بندی باید پایین ترین سطح جدایی دو مایع رو در نظر بگیریم و نکته کلیدی که این وسط وجود داره این هستش که فشار در یک نقطه به مایع بالا سرش بستگی داره و بخاطر همین پایین ترین سطح جدایی دو مایع مبنای حل سوالات در تحلیل ” فشار در لوله U شکل ” هستش.

برای مشاهده خلاصه فرمول های فصل به تصویر زیر دقت کنید.

 

فرمول های فشار مایع ، فشار کل ، لوله U شکل

 

درسنامه ششم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی فشار گاز درون مخزن + فشار پیمانه ای

خلاصه درسنامه : تو این درسنامه کمی سبک سوالات عوض میشه و با مفهوم جدید فشار پیمانه ای آشنا میشین ، برای یک گاز دو نوع فشار رو از شما میخوان که محاسبه کنین یکی فشار مطلق گاز یکی دیگه هم فشار پیمانه ای هستش ، برای درک بهتر به تصویر زیر که یک مثال از متن درسنامه هستش دقت کنید.

 

فشار پیمانه ای - فشار مطلق گاز

 

 

درسنامه هفتم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی فشار بر حسب سانتی متر جیوه

خلاصه درسنامه : واحد فشار در یکای SI  بر حسب پاسکال هستش و میشه فشار رو بر حسب واحد های دیگه ای هم معرفی کرد ، بصورت مثال میشه فشار رو بر حسب Bar  ,  cmHg  , mmHg  , Atm  هم نشون داد که همه این واحدهای فشار قابل تبدیل شدن به فشار بر حسب پاسکال هستند و تو این درس شما با فشار بر حسب سانتی متر جیوه ( میلی متر جیوه ) آشنا میشین و یاد میگیرین که فشار بر حسب پاسکال رو به فشار بر حسب ارتفاع ستون جیوه و بالعکس تبدیل کنین.

نکته : به ازای هر ۱۰ متری که از سطح دریا بالاتر می رویم ، ۱ میلی متر جیوه از فشار هوا کم می شود.

مثالی از متن درسنامه :

شهری در ارتفاع ۱۲۰ متر بالاتز از سطح دریا قرار دارد ، فشار هوا در آنجا چند میلی متر جیوه است؟

 

 

درسنامه هشتم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : تحلیل مسائل فشار درون بارومتر

خلاصه درسنامه : اگه یک لوله بارومتر رو درون ظرف جیوه ای قرار بدیم و در کنار سطح دریا اون رو برعکس کنیم در این صورت ، جیوه به اندازه ۷۶ سانتی متر از درون سطح لوله بالا میاد و حالا اگه کمی لوله رو به داخل ظرف جیوه ببریم و فشارش بدیم تو این حالت به اندازه اختلاف فشار جیوه تو حالت عادی با سطحی که پایین رفته به ته ظرف وارد میشه و مثال های این درسنامه در همین محدوده هستش.

 

آزمایش توریچلی - بارومتر

 

درسنامه نهم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : تحلیل مسائل پیچیده تر بارومتر

خلاصه درسنامه : توضیحات و تکنیک های این درسنامه مشابه درسنامه قبلی هستش.

به یک مثال از متن این درسنامه در قالب تصویر زیر دقت کنید.

 

آزمایش توریچلی - فشار در بارومتر

 

درسنامه دهم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی مسائل تکمیلی فشار

خلاصه درسنامه : تو این درسنامه مسائل ترکیبی رو تحلیل میکنیم که شامل تحلیل دو مخزن گاز تو در تو و همچنین دو لوله U شکل بصورت همزمان هستش ، اوچیزی که تو سوالات اینچنینی مهم هستش این نکته هستش که تحلیل رو از داخلی ترین مخزن شروع میکنیم و در حل معادلات مجهول واسط رو حذف می کنیم ، برای درک بهتر آنچه گفته شد به تصویر زیر دقت کنید.

 

مسائل تکمیلی فشار

 

 

درسنامه یازدهم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی نیروی شناوری

خلاصه درسنامه : تو این درسنامه در مورد نیروی شناوری صحبت میکنیم و موضوع به این صورت هستش که هر جسمی که داخل یک مایع مثلا آب بشه به اندازه وزن حجم مایع جابجا شده سبک میشه ، یعنی به اندازه وزن مایع جابجا شده به جسم ما نیرو وارد میشه ، به این نیرو ، نیروی شناوری گفته میشه که از فرمول زیر میشه این نیرو رو محاسبه کرد.

Fb = ρ V g             قرمول نیروی شناوری

و اما نکته جالبی این وسط وجود داره که اگه چگالی یک جسم جامد با چگالی مایعی برابر باشه جسم درون آب معلق میشه ولی چنانچه چگالی جسم از چگالی مایع بیشتر باشه جسم به ته ظرف میشه و همونطوری که احتمالا حدس زدین اگه چگالی جسم از چگالی مایع کمتر باشه جسم روی سطح آب معلق می مونه.

به یک مثال از متن درسنامه در قالب تصویر دقت کنید.

 

نیروی شناوری - اصل ارشمیدس

 

درسنامه دوازدهم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی مثال های بیشتر نیروی شناوری

خلاصه درسنامه : موضوع این درسنامه همون موضوع درسنامه قبلی هستش منتها جهت تثبیت مطالب مسائل عددی و محاسباتی متنوعی رو توی این بخش پوشش میدیم و براتون حل میکنیم.

 

نیروی شناوری

 

درسنامه سیزدهم ( رایگان )

هدف درسنامه : بررسی اصل برنولی و معادله پیوستگی

خلاصه درسنامه : اگر یک شاره ( مایع بصورت مثال ) بصورت لایه ای و افقی حرکت کنه ، در امتداد مسیر حرکت خودش چنانچه سرعت حرکتش زیاد بشه ، در این صورت فشارش کم میشه ، که در نهایت بعد از کمی ساده سازی به معادله پیوستگی میرسیم.

A2 V2 = A1 V1       معادله پیوستگی

برای درک بهتر اصل برنولی به درسنامه زیر توجه کنید.

 

 

 

 

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت بالا بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت متوسط بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت پایین بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

تصویری از مثال درسنامه اصل برنولی رو در زیر مشاهده کنید.

 

اصل برنولی _ معادله پیوستگی

 

 

 

 

 

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فصل دوم فیزیک دهم – ویژگی های مواد”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *