فرمول چگالی مخلوط

✍آموزش سریع فرمول چگالی و چگالی مخلوط

چگالی چیست؟

اگر جرم یک جسم رو بر حجم جسم تقسیم کنیم ، چگالی جسم رو بدست آورده ایم. جرم جسم رو با m ، حجم جسم رو با v و چگالی جسم رو با ρ ( بخوانید رو ) نمایش می دهند بنابراین فرمول چگالی برابر خواهد بود با :

ρ= m v m=ρ×v

چگالی مخلوط چیست؟

یکی از مباحثی که در دوره آموزشی فیزیک دهم یاد دادیم فرمول چگالی مخلوط هست ، اما تعریف چگالی مخلوط به چه صورته؟ به بیان ساده اگه دو یا چند مایع متفاوت رو با هم مخلوط کنیم ، یک مایع جدید با چگالی جدید بدست میاد که به این چگالی جدید ، چگالی مخلوط گفته می گویند و طبق فرمول زیر بدست میاد

ρ= m 1 + m 2 v 1 + v 2 = ρ 1 v 1 + ρ 2 v 2 v 1 + v 2

برای اینکه فرمول بهتر دیده بشه ، فرمول رو در قالب تصویر نمایش میدم به تصویر زیر خوب دقت کنید.

تبدیل واحدهای ضروری فرمول چگالی😊

در خیلی از سوالات برای اینکه فرمول چگالی به صورت استاندارد در یکای SI تعریف بشه باید حجم جسم رو به متر مکعب تبدیل واحد کنیم ، خلاصه ای از تبدیل واحدهای پرکاربرد این مبحث رو در قسمت زیر می توانید مشاهده کنید:

m 3 ÷1000 ×1000 Lit ÷1000 ×1000 c m 3

ضمنا بصورت یک نکته مهم و کاربردی حفظ کنید که چگالی گرم بر سانتی متر مکعب رو اگه در 1000 ضرب کنیم ، به چگالی کیلوگرم بر متر مکعب تبدیل می شود:

g c m 3 ÷1000 ×1000 kg m 3

مثالی از دوره آموزشی فیزیک دهم :

مثال 1 : جرم یک کره ی فلزی با حجم ۲۰۰ سانتی متر مکعب ، ۱۴۸۰ گرم است. اگر چگالی فلز ۸۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد ، حجم حفره ی درون کره چقدر است؟

مثال 2 : ۱۵ گرم از مایعی به حجم ۲۰ سانتی متر مکعب و ۲۰ گرم از مایع دیگری به حجم ۳۰ سانتی متر مکعب را مخلوط کرده ایم ، چگالی مخلوط چقدر است؟ ( از تغییر حجم مایع صرف نظر کنید )

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام خوب هستید در سلامتی کامل به سر می برید متالب عالی

  2. سلام خوب هستید ببخشید جواب مثال 1/2 رو میشه بگید؟

  3. با سلام
    ببخشیدچگالی مخلوط در فیزیک دهم تجربی فصل اول حذف شده اخه اصلا نیست

  4. با سلام
    ببخشید چگالی مخلوط در فصل اول فیزیک تجربی سال دهم حذف شده؟

    1. سلام ممنونم به خاطر کامنتی که گذاشتین ، نه حذف نشده جزو فرمول های ترکیبی هستش و باید بلد باشین مستقیم تو کتاب نیست ولی مفهومش بصورت ضمنی بیان شده…