آهنگ رسانش

فرمول آهنگ رسانش گرمایی فیزیک دهم H = K A Δθ / L

یک روز سرد زمستانی رو در نظر بگیرید و فرض کنین که داخل اتاق گرمی نشستین که بخاری و یا مثلا شوفاژ روشن هست اگه درون اتاق پنجره ای وجود داشته باشه و به پنجره دست بزنید متوجه میشین که پنجره سرد هست ، از این آزمایش ساده متوجه می شویم که گرما و حرارت میتونه از هر سطحی عبور کنه یعنی بصورت مثال حتی اگه درون یک اتاق هیچ پنجره و منفذی وجود نداشته باشه ، باز هم اگر بخاری اتاق رو خاموش کنیم به مرور زمان گرما از دیواره ها به سمت بیرون فرار می کنه و اتاق بعد از مدتی نسبتا طولانی سرد می شود ، به این نوع از انتقال گرما از طریق اجسام ، آهنگ رسانش گرمایی گفته می شود.
فرمول رسانش گرمایی رو با نماد H مشخص می کنند و به صورت زیر است.

H = K A Δθ / L

در این فرمول K نماد رسانندگی ، A سطح مقطعی هست که گرما از اون فرار میکنه و Δθ اختلاف دمای محیط گرم داخل و محیط سرد بیرون هست که در فرمول رسانش گرمایی همیشه بصورت مثبت نوشته میشه و  L  ضخامت و طولی هستش که گرما از اون قسمت فرار می کند.

آهنگ رسانش گرمایی

دقت داشته باشد که فرمول آهنگ رسانش گرمایی رو میشه به صورت H = Q/t نوشت ، در این فرمول Q گرمایی هست که از محیط گرم به سمت محیط سرد می رود و t زمانی است که این گرما از طریق سطح مشترک منتقل می شود.
مثال ) از شیشه پنجره ای به طول 2 متر و ارتفاع 1 متر و ضخامت 4 میلی متر در یک روز تابستانی که دمای بیرون 47oC و دمای داخل 27oC است چه مقدار گرما به داخل می رود؟ ( K ضریب رسانندگی برابر 1 واحد در یکای SI می باشد )
جواب مساله :
اول از همه مساحت پنجره رو محاسبه کنیم که میشه A = 1 × 2 = 2m2
تو این مدل از سوال ها منظور از ضخامت همون بخشی هست که گرما فرار می کنه که میشه L = 4×10-3
اختلاف دما میشه Δθ = 47 – 27 = 20 oC
ضریب رسانندگی میشه K = 1
کافیه که اطلاعات بدست اومده رو داخل فرمول جاگذاری کنیم تا به جواب درست برسیم

H = K A Δθ / L = 1 × 2 × 20 / 4×10-3 = 10,000 w = 10 kw

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *