فیزیک دوم دبیرستان – حرکت شناسی – جابجایی و مسافت

آموزش فیزیک دوم دبیرستان – فصل دوم – جلسه اول

فرق میان جابجایی و مسافت

در این جلسه آموزشی مفهوم جابجایی و مسافت طی شده توسط یک متحرک را  در یک مثال خیلی ساده بحث و بررسی میکنیم . در یک نگاه کلی جابجایی کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه است فرض کنید که متحرکی یک مسیر دایره ای شکل را نیم دور زده باشد جابجایی این متحرک همان قطر دایره است ولی مسافت طی شده مسیر نیم دایره می باشد. اگر حرکت دو بعدی شود آنگاه برای محاسبه جابجایی باید از بردارهای تفاضل استفاده کنیم که خارج از محدوده سوالات سال دوم دبیرستان است ( این سری از مباحث را در قسمت فیزیک پیش دانشگاهی بحث و بررسی می کنیم )

یا اینکه فرض کنید متحرکی 4 میدان را طی کرده سپس تغییر مسیر داده و به سمت نقطه آغازین خود شروع به حرکت کرده است در طی این حرکت جسم اگر فاصله میان هر دو میدان برابر مثلا 3 کیلومتر باشد در مجموع جابجایی برابر 6 کیلومتر ( فاصله دو میدان از هم ) و مسافت برابر 18 کیلومتر خواهد بود..

مسافت و جابجایی

اگر توضیحات داده شده برای شما گیج کننده است کافی است درسنامه زیر را نگاه کرده تا مفهوم جابجایی و مسافت را در فیزیک درک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق کافی است بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

6 دیدگاه دربارهٔ «فیزیک دوم دبیرستان – حرکت شناسی – جابجایی و مسافت»

  1. مهندس رضا منصف

   سلام فعلا همین فصل ها آماده شده متاسفانه به دلیل پاره ای از مشکلات شخصی سایت با کندی بروز رسانی میشه ، اما سعی بر این هستش که تا امتحانات نهایی همه مطالب آماده بر روی سایت قرار بگیره

   1. سلام استاد منصف مطالب مهم و اساسی فیزیک که در کنکور دام تستی دارند رو میگین ممنون

   2. مهندس رضا منصف

    سلام همه فصل ها این مدل سوالات هستش ، باید فرمول ها رو خوب تحلیل کنین تا توی تله تستی نیوفتین

 1. وااااااای استاد منصف شما معرکه اید . درسنامه های شما فوق العاده است . خیلی ساده همه مفاهیمو بیان کردید و نکات رو هم از قلم ننداختید . خوش بحاله شاگرداتون به خاطر داشتن شما و یه خسته نباشیده جانانه برای شما به منظور تشکر از زحماتتتون

  1. مهندس رضا منصف

   با سلام ، امیدوارم که براتون مفید بوده باشه ، بزودی آموزشی های بیشتری رو در سایت مشاهده می کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *