ترمودینامیک – ویژه رشته ریاضی_فیزیک

28,000 تومان

فیزیک دهم – فصل پنجم – ترمودینامیک

خلاصه مطالب فصل : 

  1. بررسی نمودارهای حجم ثابت ، فشار ثابت ، دما ثابت
  2. بررسی فرمول کار و گرما در فرایندهای هم فشار ، هم دما ، بی دررو ، هم حجم
  3. بررسی دقیق چرخه های ماشین های گرمایی و یخجال
  4. مقایسه نمودار هم دما و بی دررو
  5. بازده یخچال و ماشین گرمایی کارنو

توجه : فصل ترمودینامیک دارای یک درسنامه رایگان بوده برای مشاهده درسنامه رایگان این فصل به پایین همین صفحه مراجعه کنید.

توضیحات

فیزیک دهم – فصل پنجم – ترمودینامیک

هدف فصل : آشنایی اولیه با فرایند های ترمودینامیکی، سیکل و ماشین های گرمایی

خلاصه فصل : واژه ترمودینامیک از دو بخش ” ترمو ” و ” دینامیک ” ساخته شده که ترمو به معنی حرارت و  دینامیک به معنی نیرو و حرکت هستش و بصورت خلاصه میشه گفتش توی این قراره که به کمک ماشین های گرمایی انرژی گرمایی به کار تبدیل بشه ، حالا تو این وسط با چرخه های ترمودینامیکی و مفهوم ماشین گرمایی کارنو و یخچال کارنو آشنا میشیم . شایان ذکر هستش که مفاهیم اولیه تمامی سیکل های ترکیبی ، نیروگاه های تبریدی و …. تو این فصل بصورت خیلی ساده و مقدماتی گنجانده شده.

 

درسنامه اول ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی نمودارهای حجم ثابت ، فشار ثابت ، دما ثابت

خلاصه درسنامه : در ابتدای فصل باید یکسری تعاریف رو مطرح کنیم تا بر پایه این تعاریف بتونیم مسائل رو تحلیل و بررسی کنیم.

دستگاه : در ترمودینامیک تحولات شاره ( سیال ) رو بررسی میکنیم که معمولا منجر به تولید کار و گرما میشه به این شاره در حال بررسی دستگاه گفته میشه

محیط : به اجسامی که در اطراف دستگاه هستن و میتونن باهاش تبادل انرژی داشته باشن محیط میگن

کمیت ماکروسکوپیک : فشار ، دما ، حجم ، تعداد مول های یک ماده ، چگالی ، جرم و … جزو کمیت های ماکروسکوپیک یک ماده هستند و منظور از بررسی کمیت های ماکروسکوپیک بررسی ” وضعیت کلی دستگاه ” هستش ، دقت بشه که ما تو این فصل کمیت های ماکروسکوپیک رو بررسی میکنیم و کاری با کمیت های میکروسکوپیک نداریم.

کمیت میکروسکوپیک : کمیت های میکروسکوپیک در واقع بررسی وضعیت تک تک ذرات دستگاه هستش که تو این حالت میشه سرعت و شتاب و … رو به عنوان نمونه مثال زد.

 

با فرمول PV = nRT توی فصل قبل آشنا شدین و میدونیم که توی این فرمول فشار باید بر حسب پاسکال و دما بر حسب کلوین و حجم گاز بر حسب متر مکعب باشه ، حالا تو درسنامه اول بر حسب همین فرمول که به معادله حالت معروفه میخوایم نمودارهای فشار ثابت ، حجم ثابت و دما ثابت رو بصورت خلاصه بررسی کنیم که در تصویر زیر خلاصه شده نمودارهای درسنامه رو میتونین مشاهده کنین.

 

نمودار ترمودینامیکی فشار ثابت ، دما ثابت

 

 

درسنامه دوم ( رایگان )

هدف درسنامه : بررسی فرمول کار و گرما

خلاصه درسنامه : مهم ترین مبحث ترمودینامیک بحث کار و گرما هستش که توی فرایند های هم دما ، هم فشار ، هم حجم و بی دررو به بررسی اون میپردازیم ، خلاصه ای از فرمول های درسنامه رو در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

مثال کار ، گرما ، انرژی فرایندهای ترمودینامیکی

 

برای درک بهتر روابط بالا درسنامه زیر رو مشاهده کنین.

 

 

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت بالا بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت متوسط بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت پایین بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

درسنامه سوم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی فرمول های کار ، گرما ، انرژی

خلاصه درسنامه : این درسنامه در ادامه درسنامه قبلی مثال های متنوع تری از کار ، گرما و انرژی براتون حل میشه ، به تصویر زیر دقت کنین .

 

مثال کار ، گرما ، انرژی فرایندهای ترمودینامیکی

 

 

درسنامه چهارم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : ماشین های گرمایی – بررسی دقیق چرخه

خلاصه درسنامهتو درسنامه چهارم با مفهوم چرخه آشنا میشین و به کمک چرخه ماشین بخار نشون میدیم که چطور میشه انرژی گرمایی ورودی چرخه  QH رو به کار W تبدیل کرد و این وسط بخشی از انرژی گرمایی ورودی اتلاف میشه و گرمای سیستم هدر میره QL ، بعد از بررسی روابط کار و گرما بازده ماشین گرمایی رو تعریف میکنیم ، خوب وقت رو تلف نکنیم فرمول های درسنامه رو در تصویر زیر مشاهده کنین.

 

بازده و کار ماشین گرمایی

 

 

درسنامه پنجم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : مقایسه نمودار هم دما و بی دررو

خلاصه درسنامه : اگر یک فرایند به خوبی عایق بندی شده باشه به نحوی که هیچ نوع اتلاف گرما نداشته باشیم و یا اینکه زمان انجام فرایند اینقدر سریع باشه که حرارت فرصت پیدا نکنه فرار کنه در این صورت به اون فرایند ، فرایند بی دررو گفته میشه ، بنابراین منطقی هستش که در روابط ماشین های گرمایی بی دررو Q = 0 باشه ، در ضمن معمولا یک سبک از سوالات مقایسه نمودارهای دما ثابت و بی دررو هستش که تفاوت این دو نمودار در میزان تغییر فشار هستش در واقع میشه به این صورت گفتش که نمودار بی دررو در حجم ثابت و برابری در مقایسه با نمودار هم دما فشارش بیشتر تغییر میکنه برای درک بهتر آنچه گفته شد تصویر زیر رو مشاهده کنین.

 

مقایسه نمودار هم دما و بی دررو

 

درسنامه ششم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : مقایسه نمودارهای مختلف فصل

خلاصه درسنامه : تو این درسنامه یه مرور جامع روی نمودارهای فشار ثابت ، حجم ثابت ، بی دررو ، هم دما و … خواهیم داشت. در ضمن یاد میگیریم که اگر یک چرخه ساعتگرد باشه مربوط به ماشین گرمایی و اگه پاد ساعتگرد باشه مربوط به یک یخچال هستش. در ضمن مساحت زیر نمودار فشار-حجم معرف کار انجام شده هستش به تصویر زیر برای درک بهتر محتویات درسنامه ششم دقت کنید.

 

یخچال - ماشین گرمایی

 

 

درسنامه هفتم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بازده ماشین گرمایی کارنو

خلاصه درسنامه : تو این درسنامه قانون اول ترمودینامیک و قانون دوم ترمودینامیک رو بررسی میکنیم ، قانون دوم ترمودینامیک به بیان ماشین گرمایی یعنی اینکه هیچ ماشین گرمایی در یک چرخه نمیتونه کل گرمای گرفته شده رو به کار تبدیل کنه ، یعنی حتی به صورت تئوریک هم بازده هیچ ماشین گرمایی ۱۰۰ درصد نیستش. بیشترین بازده ای که میشه از یک ماشین گرمایی گرفت مربوط به ماشین گرمایی کارنو هستش که رابطه اش به صورت زیر هستش.

η = ۱ – TL / TH

دقت شود که در فرمول ماشین گرمایی کارنو حتما دما بر حسب درجه کلوین باید وارد بشه یعنی  TL و TH  باید حتما بر حسب کلوین نوشته شوند.

 

درسنامه هشتم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی یخچال ها

خلاصه درسنامه : برخلاف ماشین گرمایی که انرژی مصرف میکنه و کار تولید میکنه و یخچال ها با مصرف انرژی برق در واقع کار رو دریافت میکنن و انرژی رو مصرف میکنن تا سرما تولید کنن ، بخاطر همین چرخه یخچال ها برعکس ماشین های گرمایی هستش خلاصه فرمول های درسنامه هشتم رو در تصویر زیر ببینید.

 

ضریب عملکرد یخچال

 

درسنامه نهم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : بررسی مسائل ترکیبی یخچال ها

خلاصه درسنامه : یکی از سوالات متداول مربوط به یخچال ها این هستش که مقدار توان یخچال و ضریب عملکرد یخچال رو به صورت همزمان میدن و از ما میپرسن که چقدر طول میکشه تا بصورت مثال ۲ کیلوگرم آب از دمای ۲۰ درجه تبدیل به یخ ۳- درجه بشه ، در اینگونه از سوالات دانش آموز باید حواسش جمع باشه که مقدار  QL  در واقع همون حرارتی هستش که از محیط داخل یحچال گرفته میشه . بنابراین یک سبک از سوالات به این شکل هستش که مقدار  QL  رو مستقیما به ما نمیدن و در واقع با ترکیب فصل چهارم ( فصل دما و گرما ) باید سوالات رو حل کنیم و برای اینکه یک آب ۲۰ درجه به یخ صفر درجه تبدیل بشه چندین مرحله رو باید طی کنه ، ابتدا باید به اب صفر درجه تبدیل بشه ، بعدا آب صفر درجه باید تبدیل به یخ صفر درجه بشه و بعد از اون باید یخ صفر درجه به یخ ۳- درجه تبدیل بشه ….
به تصویر زیر توجه کنید تا درک بهتری از موضوع درسنامه نهم پیدا کنین.

 

بررسی مسائل ترکیبی یخچال مبحث ترمودینامیک

 

درسنامه دهم ( پریمیوم )

هدف درسنامه : رسم یک نمودار از روی نمودار دیگر

خلاصه درسنامه : درسنامه دهم بیشتر جنبه تستی داشته و سوالات مطرح شده خارج از محدوده امتحان نهایی هستش و درواقع موضوع درسنامه دهم به این شکل هستش که توی بعضی از سوالات نمودارهای فشار_حجم رو به ما میدن و از ما میخوان که نمودار دما-حجم رو بصورت مثال براشون رسم کنیم و بالعکس. در حقیقت کاری که دانش آموز باید انجام بده این هستش که با کمک گرفتن از فرمول PV=nRT در نمودار فشار-حجم تشخیص بده دما در هر مرحله کاهش پیدا میکنه و یا افزایش پیدا میکنه و نحوه تغییرش به چه صورت هستش …..
برای اینکه درک بهتری از محتوی درسنامه دهم پیدا کنید تصویر زیر رو مشاهده کنین.

 

مقایسه نمودارهای ترمودینامیکی

 

 

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ترمودینامیک – ویژه رشته ریاضی_فیزیک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *