لگاریتم

آموزش کلیه فرمول های لگاریتم✔️

اول از همه باید بگم که مبحث تابع نمایی و لگاریتم بین رشته تجربی و رشته ریاضی-فیزیک مشترک است ( در واقع فصل پنجم ریاضی یازدهم تجربی و فصل سوم حسابان یازدهم در مورد مبحث تابع نمایی و لگاریتم هست) برای اینکه با تابع لگاریتم آشنا بشیم نیازه یک یادآوری روی توابع ریاضی داشته باشیم ، اگه متغیر x پایین باشه و توان بصورت عدد بالا باشه به این نوع توابع ، توابع چند جمله ای گفته میشه مثل y=x2 یا y=x3 یا مثلا y=x2 + 3x + 1 که در تمامی این توابع متغیر x پایینه قرار داره و اما اگه برعکس این حالت رو در نظر بگیریم یعنی عدد پایین باشه و متغیر بالا باشه به این نوع از روابط ، توابع نمایی گفته میشه مثلا y=2x یا y=3x یا مثلا y=2x + 4 توابع نمایی هستند خب اینهمه مقدمه گفتیم که به این جمله برسیم ، به وارون تابع نمایی ، تابع لگاریتمی گفته میشه و فرمول تابع لگاریتمی به صورت زیر نمایش داده می شود…. ( در رابطه لگاریتم به x آرگومان و به a مبنای لگاریتم گفته میشه )

y = Logxa

از مبحث لگاریتم می توان مثال های مختلفی مطرح نمود قوانین مربوط به این مبحث به نسبت ساده بوده و براحتی قابل حل هستند منتها گاهی این روابط با مبحث رادیکال و توان مخلوط میشه که در طی 8 درسنامه به بحث و بررسی پیرامون مبحث لگاریتم می پردازیم.

فرمول های لگاریتم در یک نگاه

1- در یک لگاریتم اگه آرگومان و مبنا یک عدد تکراری باشند در این صورت جوا ب لگاریتم میشه 1
2- در یک لگاریتم توان های آرگومان و توان پایه میتونن به پشت لگاریتم بروند …
3- لگاریتم رو اگه از صورت کسر به مخرج کسر ببریم جای آرگومان و منبا عوض میشه
4- جمع دو تا لگاریتم با آرگومان های متفاوت تبدیل به ضرب آرگومان ها در یک لگاریتم میشه (یا برعکس)
5- تفریق دو تا لگاریتم با آرگومان های متفاوت تبدیل به تقسیم آرگومان ها در یک لگاریتم میشه (یا برعکس)

برای اینکه درک بهتری نسبت به فرمول های لگاریتم داشته باشید و بتونید براحتی معادله های لگاریتمی رو حل کنید درسنامه های زیر رو مشاهده کنید.

برای دانلود درسنامه فوق بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

8 دیدگاه دربارهٔ «آموزش کلیه فرمول های لگاریتم✔️»

  1. من مبحث لگاریتم رو با اقای فراهانی یاد گرفتم و هنوز هم به خاطر دارم اینقدر که ایشون خوب تدریس میکردن 👍

  2. ببخشید این هم اموزش همونlog من نو گوشیم نکرفتم تو تلگرام با شما در ارتباط باشم اگه میشه تا چهارسنبه این هفته فصل نامه مثلثات تکمیل کنید که خرید کنم فیلم اموزشی هاتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *