آموزش تجزیه بردار به مولفه هایش

در این درسنامه آموزشی در مورد تجزیه یک بردار به مولفه هایش ( مولفه های عمود بر هم ) صحبت شده است . در تجزیه یک بردار به دو بردار عمود بر هم همیشه یکی از محورها ضرب در sin  و محود دیگر ضرب در cos  خواهد شد. اما اون چیزی که این وسط مهم هست اینه  که کدوم محور ضرب در سینوس و کدوم محور ضرب در کسینوس خواهد شد . در این خصوص تکنیک ساده ای وجود دارد که پیچیده ترین تست ها و سوالات هم بوسیله اون بسادگی قابل تشخیص خواهد بود . همیشه دقت داشته باشید زاویه θ مجاور و چسبیده به کدوم محور است ، همان محور را ضرب در مقدار cosθ خواهد شد و قاعدتا محود عمود دیگر ضرب در sinθ خواهد شد. بنابراین بطور خلاصه در تجزیه یک بردار به دو بردار عمود برهم همیشه یک محود ضرب در sinθ یا cosθ خواهد شد. پس قاعده کلی در تجزیه یک بردار به دو بردار عمود برهم ( مولفه هایش )  به این صورت هست که بردار اصلی  با هر محوری زاویه θ ساخت همون محور ، محور کسینوس ها محسوب میشه یعنی اگه بصورت مثال بردار اصلی با راستای yها زاویه θ  ساخت محور قائم میشه محور Cosها و محور افقی میشه محور Sinها ،  اگه هنوز هم توضیحات داده شده براتون مبهم است درسنامه زیر رو مشاهده کنید تا چندین مثال امتحانی و توضیحات تکمیل تری رو در مورد تجزیه بردارها مشاهده کنید.

تجزیه یک بردار به دو بردار عمود بر هم

Fx = F * cos ( θ )

Fy = F * sin ( θ )

مثال فوق یک مثال کلاسیک است که محور افقی ضرب در کسینوس و محور قائم ضرب در سینوس شده است ولی همیشه روال کار به این صورت نیست و امکان داره در مثال هایی محور قائم ضرب در سینوس و محور افقی ضرب در کسینوس شود.

برای دانلود درسنامه تجزیه بردار به دو بردار عمود برهم کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    1. باسلام ،
      این مبحث بصورت مستقیم در کتاب درسی شما نیومده ولی تلویحا به این مبحث اشاره شده. بدلیل اهمیت این مبحث در سال های بعدی بهتره از الان یکم پیش زمینه داشته باشید . این مبحث خیلی مفصل و پیشرفته تر بعدا جداگانه بررسی میشه فعلا در حد مقدماتی با این مبحث آشنا باشید کافیه