فیزیک دوم دبیرستان – درسنامه سوم – تبدیل واحد

در این جلسه آموزشی شما با مبحث تبدیل واحد درس فیزیک سال دوم دبیرستان بیشتر آشنا می شوید . در این درسنامه با حل چندین مثال کاربردی سعی در تفهیم بیشتر روابط شده است.

آموزش فیزیک دوم دبیرستان مبحث تبدیل واحد

آموزش فیزیک دوم دبیرستان مبحث تبدیل واحد

 

اگر جلسه قبلی را نگاه نکرده اید توصیه میکنیم حتما سری به جلسه قبل زده و آن جلسه را حتما نگاه کنید . تفاوت هایی میان این دو جلسه وجود دارد که باید خیلی دقت شود و عمده مشکلی که دانش آموزان در تبدیل واحد در درس فیزیک دارند در این ۲ جلسه آموزشی بررسی شده است . در واقع در جلسه قبلی می خواستیم مثلا دسی متر را به متر تبدیل کنیم و گفتیم که تنها نکته و راه حل این است که واحد دسی را حذف کرده و معادل آن را قرار دهیم در این درسنامه برعکس جلسه قبل می خواهیم از واحد متر به دسی متر برسیم برای اینکار کافی است که اعداد مربوط به تبدیل واحد را از جدول خوانده و علامت قرینه آنها را قرار دهیم به مثال زیر دقت کنید تا مفهوم آنچه گفته شد مشخص شود.

( هر دسی معادل ۱۰ به توان منفی ۱ است )

۱۵ dm = ? m ==>  ۱۵ * ۱۰ ^-۱ = ۱.۵ m

۲۵ m = ? dm ==> 25 * 10 ^ +1 = 250 dm

همانطور که در مثال فوق مشخص است در سمت چپ واحد دسی وجود نداشته و در سمت راست اضافه شده بنابراین علامت قرینه دسی یعنی ۱۰ به توان مثبت ۱ قرار داده شد  .

آموزش فیزیک دوم دبیرستان مبحث تبدیل واحد

آموزش فیزیک دوم دبیرستان مبحث تبدیل واحد

شاید هنوز هم کمی این روابط برای شما گیج کننده باشد توصیه میکنم فایل تصویری این درسنامه را نگاه کرده و حتما دانلود نمایید و تمرینات انتهایی آن را نیز حل کنید.

 

برای دانلود این درسنامه بر روی اینجا کلیک کنید.

 

 

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

۲ دیدگاه

  1. سلام جناب آقای مهندس
    واقعا ممنونم از سایت خوبتون

    ازتون میخوام ک اگه مقدوره برای فیزیک و ریاضی دوم دبیرستان تعداد درس نامه های بیشتری بگذارید برای همه فصل ها ممنون

    • بدلیل فشرده بودن کلاس هام یکم روند آموزشی گذاشتن کند انجام میشه ولی تا امتحانات نهایی تون سعی میشه کل فصل ها پوشش داده بشه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آموزش تست فیزیک دهم

تست فیزیک ، مبحث تبدیل واحد ، درسنامه اول

آموزش تست فیزیک دهم ( دوم دبیرستان سابق ) خلاصه طبق وعده ...