فیزیک سوم دبیرستان – میدان مغناطیسی – قانون دست راست

آموزش فیزیک سوم دبیرستان – فصل چهارم – درسنامه اول

قانون درست راست و نیروی وارد شده بر یک ذره باردار در میدان مغناطیسی

اگر یک ذره باردار در یک میدان مغناطیسی قرار گیرد به ذره باردار نیرو وارد می شود که فرمول آن طبق رابطه ی زیر محاسبه می شود.

F = q v B sin ( α )

در این فرمول q بار الکتریکی ذره بوده بنابراین چنانچه ذره ای بدون بار باشد بر آن نیرو وارد نمی شود

نکته ای تستی را در این مورد می توان بیان نمود . همانطور که در درس شیمی هم خوانده اید پرتوهای گاما بدون بار هستند بنابراین در یک میدان مغناطیسی بر آنها نیرویی وارد نمی شود.

دقت داشت باشید که در این فرمول V نماینده سرعت ذره بار دار است بنابر این چنانچه ذره ی باردار ساکن بوده و بدون سرعت باشد نیرویی بر آن وارد نمی شود.

قاعدتا همانطور که مشخص است B نماینده میدان مغناطیسی است

اما آنچه که در این میان مهم است و سوالات بسیاری را به خود اختصاص می دهد این موضوع است که جهت نیروی وارد بر ذره بار دار تحت قانون دست راست محاسبه می شود در این قانون که فقط برای ذره های باردار مثبت استفاده می شود نوک انگشتان باید در جهت سرعت ذره باردار بوده و از کف دست میدان خارج شود در این حالت انگشت شست نشان دهنده نیروی وارد بر ذره بار دار است قانونی که هم اکنون خواندید همان قانون دست راست است برای تسلط برو روی قانون دست راست باید کمی از تجسم خود استفاده کنید هر چند در این درسنامه برای آنکه قانون درست راست بدرستی درک شود از یک دست راست نیز استفاده شده است!!!!

right hand rule

توجه توجه : چنانچه بار الکتریکی ذره باردار منفی بود بجای استفاده از قانون دست راست از قانون دست چپ استفاده می کنیم و در واقع تمامی قوانین گفته شده یکسان است و کف دست میدان و نوگ انگشتان باید در جهت سرعت ذره بوده و انگشت شست هم جهت نیرو را نشان خواهد داد تنها فرق ذره باردار منفی و مثبت این است که بجای استفاده از قانون دست راست با همان قوانین ، از دست چپ برای تشخیص نیرو استفاده می کنیم.

برای یادگیری نکات بیشتر در مورد این درسنامه کافی است که فایل تصویری زیر را مشاهده نمایید

و یا اینکه برای دانلود با کیفیت بالاتر بر روی << اینجا >> کلیک کنید

مجموعه سال سوم شامل حدودا ۶۰ درسنامه است که برای تهیه کل درسنامه ها بصورت یکجا می توانید با شماره ۰۹۱۱۷۶۳۶۲۶۸ تماس حاصل فرمایید 

هزینه کل درسنامه ها بصورت یکجا ۱۴۰ هزار تومان است که به علاوه ۱۰ هزار تومان هزینه پست پیشتاز مجموعا ۱۵۰ هزار تومان خواهد شد

چرا باید از سایت خرید کنیم و کل مجموعه بصورت رایگان ارائه نمی شود؟؟؟

زیرا ساخت آموزشی های درسی فرایندی بسیار وقت گیر بوده و قاعدتا برپایی سایت و پشتیبانی از آن هزینه های زیادی در پی خواهد داشت که باید تامین شود 

باخرید خود از ما حمایت کنید در صورت حمایت عزیزان بزودی آموزش تست فیزیک سوم دبیرستان که شامل تست های کنکور ۱۰ سال اخیر است در دست دانش آموزان عزیز قرار خواهد گرفت

****** به حمایت شما برای برپایی سایت نیازمنیدم ******

با تشکر رضا منصف

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

کار انرژی

کار انرژی ، فیزیک دهم ، چهار درسنامه ( بخش اول )

خلاصه انتظار به پایان رسید و چهار درسنامه فیزیک برای دانش آموزان ...