محاسبات سریع – درسنامه دوم

محاسبات سریع ویژه دبیرستانی ها و کنکوری ها – درسنامه دوم

 

محاسبات سریع

 

در عرض چند دقیقه کوتاه سرعت محاسبات خود را ۱۰۰ برابر کنید. در این درسنامه قصد دارم ضرب اعدادی که صفر دارند را آموزش دهم . تکنیک های محاسباتی به شما کمک خواهد کرد که بتوانید سوالات را زیر یک دقیقه حل کنید و سر جلسه کنکور بدون اینکه مشکل کم آوردن زمان داشته باشید براحتی از پس حل سوالات بر بیایید. در این روش شما کافی است که صفر اعداد را در نظر نگرفته و مقدار خام عددها را در هم ضرب کنید بطور مثال به نمونه ی زیر دقت کنید.

۲۰۰ * ۱۵۰ = ؟

۲ * ۱۵ = ۳۰

محاسبات سریع

 یعنی در مثال فوق برای اینکه ۲ عدد ۲۰۰ و ۱۵۰۰ را در هم ضرب کنیم ۲ صفر عدد ۲۰۰ و ۱ صفر عدد ۱۵۰ را در نظر نگرفته و صورت خام دو عدد ۲ را در ۱۵ ضرب می کنیم . بعد از محاسبه جواب این قسمت کافی است که ۳ صفر که ۲ تا مربوط به عدد ۲۰۰ و دیگری مربوط به ۱۵۰ است را به حاصل جواب ضرب اضافه کنیم. در نهایت ۰۰۰ ۳۰ جواب نهایی مساله خواهد شد.

و اما تکنیک دومی که در این درس مطرح شده و بسیار اهمیت دارد شکستن یک عدد به چندین عدد و ضرب کردن آن است بصورت مثال می خواهیم عدد ۱۴۸ را در عدد ۲ ضرب کنیم بدون اینکه دست به کاغذ و خودکار ببریم کافی است که بصورت زیر عدد ۱۴۸ را بشکنیم

۲ * ۱۴۸ = ۲ * ( ۱۰۰ + ۴۰ + ۸ ) = ۲ * ۱۰۰ + ۲ * ۴۰ + ۲ * ۸ = ۲۰۰ + ۸۰ + ۱۶ = ۲۹۶

محاسبات سریع

برای دیدن فایل تصویری این درسنامه کافی است بر روی ویدئوی زیر کلیک کنید .

 

 

برای دانلود درسنامه محاسبات سریع  کافی است بر روی >> اینجا << کلیک کنید.

 

 

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آموزش تست فیزیک دهم

تست فیزیک ، مبحث تبدیل واحد ، درسنامه اول

آموزش تست فیزیک دهم ( دوم دبیرستان سابق ) خلاصه طبق وعده ...