فیزیک دوم دبیرستان – ویژگی های ماده – چگالی

آموزش فیزیک دوم دبیرستان – فصل پنجم – درسنامه اول

مفاهیم اولیه – چگالی

در این درسنامه به بررسی مفهوم جرم حجمی ( چگالی ) پرداخته می شود . جرم حجمی در واقع همان نسبت حجم اجسام به جرم آن هاست . بطور مثال برای آنکه مفهوم چگالی را بهتر متوجه شوید به مثال زیر دقت کنید.

همه ما بطور شهودی می دانیم که برخی از اجسام روی آب شناور باقی می مانند و برخی به درون آب فرو می روند بصورت مثال سنگی کوچک براحتی به اعماق آب فرو می رود ولی یک تنه ی درخت بر روی آب معلق می ماند دلیل این اختلاف سبک و سنگینی اجسام نیست بلکه تفاوت در نسبت جرم اجسام به حجم آنهاست ( چگالی ). فرمول چگالی به صورت زیر بدست می آید

p = m / v =>  m = p * v

در فرمول بالا p نماد چگالی ، m نماد جرم  و v نماد حجم است . بنابراین واحد چگالی بصورت کیلوگرم بر متر مربع بدست می آید . ضمنا نام دیگر چگالی جرم حجمی است به خاطر انکه در این فرمول نسبت جرم به حجم را حساب می کنیم.

چگالی - ویژگی های ماده
برای آنکه بر روی این فصل مسلط شوید باید حجم اجسام مختلف را به خوبی حفظ باشید که به چندین مورد از مهمترین اجسام شامل کره – مکعب و استوانه در طی درسنامه و در تصویر بالا اشاره شده است. برای آنکه نکات بیشتری را در مورد این درسنامه یاد بگیرید کافی است که آموزش تصویری زیر را مشاهده کنید.

برای دانلود این درسنامه کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

۲ دیدگاه

  1. سلام استاد ما ی سه روز دیگه فرجه امتحان فیزیکمون شروع میشه اگه میشه تکمیلش کنید درس نامه های فیزیک رو. باتشکر

  2. لطفا اگر می شود نکات تستی هم بگین.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آموزش تست فیزیک دهم

تست فیزیک ، مبحث تبدیل واحد ، درسنامه اول

آموزش تست فیزیک دهم ( دوم دبیرستان سابق ) خلاصه طبق وعده ...