فیزیک دهم – اندازه گیری – کمیت های فیزیکی

آموزش فیزیک دهم – اندازه گیری – درسنامه اول

بررسی کمیت های فیزیکی ( کمیت های اصلی – کمیت های فرعی )

فیزیک دان ها با مشاهده پدیده های فیزیک سعی می کنند که روابط میان آنها را کشف و در واقع الگو و نظم خاص میانی آنها بیابند و سر آخر فرمولی ساده برای آن ارائه کنند . در این میان مدل ها و نظریه های فیزیک ثابت نبوده و همواره تغییر می کند بصورت مثال مدل اتمی در طول سال های مختلف تغییراتی داشته است که جزییات بررسی این مدل ها خارج از بحث این درسنامه است .

حال به بررسی انواع مختلف کمیت های فیزیک می پردازیم

دسته اول کمیت های فیزیکی ، کمیت های اسکالر یا نرده ای است .

که در این دسته از کمیت ها فقط با یک عدد بصورت کامل می توان ، کمیت مورد نظر را توصیف کرد بصورت مثال برای توصیف یک شخص هنگامی که می گوییم جرم یک شخص ۶۰ کیلو گرم بوده و یا قد شخص ۱۷۹ سانتی متر متر است در این صورت ابهامی در ذهن مخاطب باقی نمانده و توصیف شخص به اتمام می رسد به کمیت هایی که فقط با یک عدد توصیف می شوند کمیت های فیزیکی گویند. بصورت خلاصه با بیان یک عدد و یکا می توان این دسته از کمیت ها را مشخص کرد.

 

دسته دوم کمیت های فیزیکی ، کمیت های برداری است.

در این دسته علاوه بر عدد و یکا باید به جهت هم اشاره کرد بصورت مثل وقتی می گوییم شخصی سه متر حرکت کرده است باید مشخص شود که این سه متر در چه جهتی بوده است.

برای جزییات بیشتر در مورد کمیت های فیزیکی و بررسی نکات بیشتر کتاب فیزیک پایه دهم کافی است که درسنامه تصویری زیر را مشاهده کنید .

 

 

برای دانلود درسنامه فوق با کیفیت بالا کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید

 

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*