فیزیک دهم – اندازه گیری – پیشوند یکاهای فیزیکی

آموزش فیزیک پایه دهم – اندازه گیری درسنامه سوم

تبدیل واحد نوع دوم ( پیشوند یکاهای فیزیکی )

درون درسنامه قبلی نوع اول تبدیل واحد بررسی شد که در آن سمت چپ تساوی پیشوند هایی مثل کیلو ، مگا ، گیگا ، نانو ، دکا و غیره قرار داشت و در سمت راست هیچ نوع پیشوندی قرار نداشت . اما در درون درسنامه سوم به بررسی مثال هایی پرداخته می شود که در سمت چپ هیچ نوع پیشوندی وجود نداشته ولی در سمت راست پیشوند وجود دارد .

۱۵۰ m = ?? mm

۲۴۰ s = ?? ns

تبدیل واحد

که در مثال های فوق همانطور که می بینید در سمت چپ تساوی پیشوند یکا وجود نداشته ولی در سمت راست مثلا پیشوند میلی و نانو قرار دارد در حالت هایی مثل مثال های فوق کافی است که << قرینه توان پیشوند یکاهای فیزیکی >> را به در تبدیل واحد به عنوان ضریب قرار دهیم.

در ضمن در درون درسنامه چهارم به بررسی مثال هایی پرداخته می شود که در هر دو سمت تساوی پیشوند یکا  وجود داشته باشد. برای آنکه مثال های بیشتری را در زمینه تبدیل واحد مشاهده کنید کافی است که درسنامه های تصویری زیر را مشاهده کنید.

درسنامه سوم

درسنامه چهارم

 

برای دانلود درسنامه سوم کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

برای دانلود درسنامه چهارم کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

۴ دیدگاه

  1. خیلی ممنونم از زحماتتون عالی بود

  2. salam kheily mofid bod ama ye moshkeli to sedaye film hast ke vaghti negah mikonam ye sedayi mesle soot Toye film hast ke baEs sardard shadid MIshe harkas 1 sa’at gosh kone mokheSh Hang mikone Lotfan ye khorde keyfiate sedaye film haro bala bebarid

    • سلام ، متوجه این موضوع هستم که در ویدئوهای آخرم ( همین دیروز ) تا حد خیلی زیادی بر طرف شده ولی در مجموع نیاز به تجهیزات گرون تری هستش که با توجه به حمایت دانش آموزان و خرید اونها از سایت امکان ارتقای کیفیت آموزشی موثره ، در ضمن کامنت بعدی اگر فینگلیش باشه تایید نمیشه….

  3. درود بر شما
    درسنامه ها بسیار عالی هستند.
    سپاس از زحماتتون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

حجم حفره درون اجسام ، تدریس مهندس رضا منصف

فیزیک دهم ، چگالی ، ۵ درسنامه

چگالی اجسام بدین صورت تعریف می شود : هرگاه نسبت جرم یک جسم ...