فیزیک سوم دبیرستان – خازن – ظرفیت معادل خازن

آموزش فیزیک سوم دبیرستان – خازن – درسنامه دوم

نحوه محاسبه ظرفیت معادل خازن های متوالی و موازی

در این درسنامه به بحث و بررسی پیرامون خازن های متوالی و موازی و نحوه یافتن ظرفیت معادل خازن های متوالی و موازی پرداخته می شود.

اگر چندین خازن در یک مدار به هم متصل شود می توان کلیه خازن ها را با یک خازن کوچکتر و یا بزرگتر معادل کرد البته در مدارهای صنعتی هرگز چندین خازن بی دلیل کنار هم متصل نمی شود و هدف کتاب از مطرح کردن این روابط آشنایی شما با قوانین تقسیم ولتاژ و تقسیم بار الکتریکی در میان خازن ها و مقاومت ها و سایر اجزای مدار است ضمن اینکه در فصل بعد ( فصل مقاومت ها ) با نحوه اتصال آمپر سنج و ولت سنج به مدار آشنا می شوید ( کمی فصل بعد کاربردی تر است ) در هر صورت آنچه که در حل سوالات این بخش مهم است این است که قبل از یادگیری نحوه محاسبه ظرفیت معادل خازن ها بتوانید خازن های متوالی و موازی را در مدار تشخیص دهید البته سوالات امتحان هماهنگ کشوری معمولا روال مشخصی داشته و خیلی شکل های پیچیده در امتحان مطرح نمی شود ( لااقل تا امروز که اینطور بوده ! )

۱ – خازن های موازی

به خازن هایی موازی گویند که دو سر آنها به هم متصل شده باشد ( به همین سادگی ) در این حالت از آنجایی که صفحات خازن ها به هم متصل می شود در واقع می توان گفت بار بیشتری در روی صفحات قرار می گیرد بنابراین ظرفیت معادل خازن ها براحتی برابر مجموع جمع جبری ظرفیت هر خازن می شود. یعنی به بیان ساده تر بطور مثال اگر پنج خازن با هم موازی باشند ظرفیت معادل خازن ها برابر مجموع جمع جبری تک تک این خازن ها می شود . ظرفیت معادل خازن را با نماد  CT نمایش می دهند.

CT  = C۱ + C۲ + C۳ + ….

۲ – خازن متوالی

به خازن هایی گفته می شود که در آنها فقط یک سر خازن به هم وصل شده باشد و بصورت زنجیری به هم متصل درون یک شاخه قرار داشته باشند . البته در سوالات پیچیده کمی تشخیص خازن های متوالی و موازی سخت می شود ولی تعاریف فوق بهترین تعریف برای خازن متوالی است.

۱/CT  = ۱/C۱ + ۱/C۲ + ۱/C۳ + ….

سوالاتی که در امتحانات نهایی مطرح می شود معمولا ترکیت خازن های متوالی و موازی است که ابتدا برای حل سوالات در بین خازن های موازی از داخلی ترین حلقه شروع به ساده کردن کرده و ضمنا مقاومت های متوالی شاخه های فرعی را ساده کرده و در نهایت کل مدار را تا مولد آن مدار ساده می کنیم.

برای یادگیری نکات تکمیلی در مورد این درسنامه کافی است که فایل تصویری زیر را مشاهده کنید.

برای دانلود درسنامه فوق کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

مجموعه سال سوم شامل حدودا ۶۰ درسنامه است که برای تهیه کل درسنامه ها بصورت یکجا می توانید با شماره ۰۹۱۱۷۶۳۶۲۶۸ تماس حاصل فرمایید 

هزینه کل درسنامه ها بصورت یکجا ۱۴۰ هزار تومان است که به علاوه ۱۰ هزار تومان هزینه پست پیشتاز مجموعا ۱۵۰ هزار تومان خواهد شد

چرا باید از سایت خرید کنیم و کل مجموعه بصورت رایگان ارائه نمی شود؟؟؟

زیرا ساخت آموزشی های درسی فرایندی بسیار وقت گیر بوده و قاعدتا برپایی سایت و پشتیبانی از آن هزینه های زیادی در پی خواهد داشت که باید تامین شود 

باخرید خود از ما حمایت کنید در صورت حمایت عزیزان بزودی آموزش تست فیزیک سوم دبیرستان که شامل تست های کنکور ۱۰ سال اخیر است در دست دانش آموزان عزیز قرار خواهد گرفت

****** به حمایت شما برای برپایی سایت نیازمنیدم ******

با تشکر رضا منصف

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

۲ دیدگاه

  1. سلام! خیلی مچکرم استاد عالی درس میدین

  2. سلام عالی بود ممنون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آموزش تست فیزیک دهم

تست فیزیک ، مبحث تبدیل واحد ، درسنامه اول

آموزش تست فیزیک دهم ( دوم دبیرستان سابق ) خلاصه طبق وعده ...