ریاضی سوم تجربی – حد و پیوستگی – توابع چند جمله ای

آموزش ریاضی سوم تجربی – حد و پیوستگی – درسنامه اول

حد توابع چند جمله ای

یکی از مهمترین و تست خیز ترین و عمیق ترین مطالب ریاضی بحث حد توابع است که تاثیر بسیار عمیقی در ذهن دانش آموزان ایجاد کرده و رد پای این مطالب شاید بصورت مستقیم در فصل های دیگر تکرار نشود ولی در رسم نمودارها ، بررسی مشتق لحظه ای ، بررسی مفاهیمی همچون آهنگ لحظه ای و حتی بررسی یک جسم در بی نهایت در فیزیک سال اول دبیرستان مبحث آینه ها و عدسی ها موثر است. خلاصه انچه که در این میان مهم است بعنوان مقدمه این فصل این است که باید بدانید توابع کسری که در این فصل بررسی می شوند عموما به عددی میل میکنند که در نهایت صورت و مخرج کسر را صفر کرده و به اصطلاح مبهم خوانده می شوند. برای رفع ابهام توابع کسری که یکی از ساده ترین و در عین حال مهم ترین حالت آن حد توابع چند جمله ای است که برای رفع ابهام حد توابع چند جمله ای از اتحادها کمک گرفته و به طریقی عامل صفر شونده صورت و مخرج را حذف می کنیم که به این روش رفع ابهام توابع حدی گویند.

برای آنکه بتوانید بر روی فصل حد مسلط شوید خصوصا برای آنکه بتوانید براحتی حد توابع چند جمله ای را براحتی حل کرده و رفع ابهام کنید ، باید یک پیش زمینه بسیار قوی از << اتحاد ها >> داشته باشید . حال اگر این پیش زمینه را ندارید از درون سایت آموزش اتحاد ها را مرور کنید .

به مثال زیر دقت کنید.

حد روبرو را زمانی که متغیر ایکس به سمت عدد ۲ میل می کند محاسبه کنید.

Lim (x^2 – 4 ) / ( x^3 – 8 )

اولین نکته ای که در جاگذاری عددی درون حد فوق به چشم می خورد صفر شدن همزمان صورت و مخرج است که از بین بردن این صفر در صورت و مخرج یعنی همان رفع ابهام کردن ، حال برای آنکه نکات بیشتری را در زمینه رفع ابهام یاد بگیرید درسنامه تصویری زیر را مشاهده کنید.

برای دانلود درسنامه فوق کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آموزش تست فیزیک دهم

تست فیزیک ، مبحث تبدیل واحد ، درسنامه اول

آموزش تست فیزیک دهم ( دوم دبیرستان سابق ) خلاصه طبق وعده ...