ریاضی سوم تجربی – احتمالات – پیشامد مستقل

آموزش ریاضی سوم دبیرستان – پدیده های تصادفی – درسنامه سوم

بررسی پیشامد مستقل و پیشامد ناسازگار

 

با توجه به دو درسنامه قبلی انتظار می رود که با فضای نمونه ای که در واقع کل حالات موجود در یک تجربه تصادفی است بدرستی آشنا شده باشید و بتوانید تعداد اعضای فضای نمونه ای را بدرستی بدست بیاورید در ضمن انتظار می رود که بتوانید پیشامد های مختلف را شناخته و براحتی در طی حل یک مساله پیشامد های مختلف را تشخیص دهید .

اما نکته ای که در این درسنامه میخواهیم مطرح کنیم این است که بعضی از پیشامد ها به هم وابسته بود و برخی هم به هم وابسته نبوده و به اصطلاح مستقل هستند که این نوع از پیشامد ها را تحت عنوان پیشامد مستقل می شناسیم.

 

پیشامد های مستقل

 

تعریف پیشامد مستقل به بیان ساده :

به پیشامدهایی مستقل میگوییم که اولا با هم اشتراک داشته باشند و ثانیا وقوع یکی بر رخ دادن یا ندادن دیگری تاثیری نداشته باشد بطور مثال قبولی یک دانش آموز در کنکور و قبولی دانش آموز دیگر در آزمون المپیاد فیزیک ، اگر دقت کرده باشید امکان دارد هر دو دانش آموز در آزمون های خودشان قبول شوند ولی قبولی هر دانش آموز مستقل از دانش آموز دیگر بوده و به هم وابسه نیست به این نوع پیشامدها ، پیشامد مستقل می گویند

نوع دومی از پیشامد که در این درسنامه مطرح می شود پیشامد ناسازگار بوده و بدان معناست که وقوع یک پیشامد مبنی بر عدم وقوع پیشامد دیگر باشد یعنی بطور خلاصه دو پیشامد هیچ وجه مشترکی نداشته باشند بصورت مثال در پرتاب یک تاس امکان ندارد بین پیشامد رخ دادن اعداد زوج و پیشامد اعداد فرد حالت مشترکی بوجود آید به این نوع پیشامد ها پیشامد های ناسازگار می گویند

دقت داشته باشید که پیشامد مستقل با پیشامد ناسازگار فرق داشته در پیشامد مستقل حداقل یک حالت و یک برآیند مشترک بین پیشامدهای وجود دارد.

برای یادگیری نکات بیشتر و حل مثال های هماهنگ کشوری مربوط به این قسمت درسنامه تصویری زیر را مشاهده کنید

 

 

 

برای دانلود درسنامه فوق کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آموزش تست فیزیک دهم

تست فیزیک ، مبحث تبدیل واحد ، درسنامه اول

آموزش تست فیزیک دهم ( دوم دبیرستان سابق ) خلاصه طبق وعده ...