ریاضی سوم تجربی – احتمالات – فضای نمونه ای

آموزش ریاضی سوم دبیرستان – رشته تجربی – درسنامه اول

پیشامد های و فضای نمونه ای

در این درسنامه به بررسی فضای نمونه ای در پدیده های تصادفی پرداخته می شود و بعد از آن به بررسی پیشامدهای ممکن و در واقع به برآمد های ممکن در فضای نمونه ای پرداخته می شود . برای آنکه با فصل احتمالات مشکل نداشته باشید در قدم اول باید بدرستی فضای نمونه ای را تشخیص دهید و بعد از آن باید بتوانید پیشامد های مختلفی که از همین فضای نمونه ای خواسته می شود را پیدا کنید معمولا در امتحانات نهایی فضای نمونه ای و پیشامد های مربوط به پرتاب دو یا چند سکه به همراه یک یا ۲ تاس بررسی می شود .

toss a dice

 

نمونه های معروف در امتحانات نهایی به شرح زیر است

پرتاب دو یا سه سکه

پرتاب یک سکه و یک تاس

پرتاب دو تاس همزمان

توجه داشته باشید که اصل حرف این درسنامه بدین صورت است که باید برای بدست آوردن کل حالات موجود را در هم ضرب کنید بطور مثال هر تاس شش وجه داشته بنابراین در هنگام پرتاب یک تاس شش حالت مختلف بوجود خواهد آمد. و یک سکه سالم دو وجه مختلف داشته بنابراین در هنگام پرتاب دو حالت دارد

حال فرض کنید یک سکه و یک تاس را بصورت همزمان با هم پرتاب می کنیم در این صورت  ۶*۲ حالت مختلف بوجود خواهد آمد.

برای یادگیری نکات بیشتر در مورد درسنامه اول کافی است که درسنامه تصویری زیر را مشاهده کنید

برای دانلود درسنامه فوق کافی است بر روی << اینجا >> کلیک کنید

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

ریاضی دهم – مثلثات – نسبت های مثلثاتی

آموزش ریاضی دهم – مثلثات – درسنامه اول بررسی نسبت های مثلثاتی ...