فیزیک دوم دبیرستان – اندازه گیری و بردار – مثال بیشتر از بردار برایند و تفاضل

آموزش فیزیک دوم دبیرستان – درسنامه ششم

حل مثال بیشتر از فرمول های بردار برایند و تفاضل

در این جلسه آموزشی به بررسی و حل چندین مثال از فرمول های بردار برایند و بردار تفاضل پرداخته شده است . فرق این جلسه با ۲ جلسه قبل در این است که در ۲ جلسه قبل فقط مثال هایی از بردار ها حل و بررسی شد که در آنها زاویه بین بردارها  ۹۰ بود در این درسنامه کلیه زوایا بحث و بررسی می شود .

R = Sqrt ( a^2 + b^2 + 2 * a * b * cos ( θ ) )

R = Sqrt ( a^2 + b^2 2 * a * b * cos ( θ ) )

منظور از نماد Sqrt همان رادیکال است.

فرمول بردار برایند و بردار تفاضل

نکته قابل توجه دیگری که  اکثر دبیران و مدارس از آن سوال مطرح می کنند این است که دو بردار برایند و تفاضل وقتی با  هم برابر هستند که حتما و حتما دو بردار بر هم عمود باشند . یعنی بطور مثال در سوال امتحانی مطرح می شود که اگر دو  بردار برهم عمود بوده و اندازه بردار برایند برابر ۱۰ باشد  اندازه بردار تفاضل آنها چقدر است ؟

بردار برایند و بردار تفاضل

 از نکته ای که گفته شد بدون حل سوال متوجه می شویم که از آنجایی که دو بردار a , b  بر هم عمود هستند بنابراین بردار برایند و تفاضل آنها با هم برابر است بنابراین بردار تفاضل نیز همان مقدار ۱۰ است

برای آموزش این درسنامه بصورت کامل کافی است بر روی فایل تصویری زیر را مشاهده کنید

برای دانلود این درسنامه کافی است بر روی << اینجا >> کلیک کنید .

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

روش زنجیره ای تخمین مرتبه بزرگی نماد علمی

فیزیک دهم – اندازه گیری – روش زنجیره ای

آموزش فیزیک پایه دهم – اندازه گیری – درسنامه پنجم بررسی روش ...