فیزیک سوم دبیرستان – بار الکتریکی در رئوس مثلث متساوی الاضلاع

آموزش فیزیک سوم دبیرستان – بارهای الکتریکی – درسنامه چهارم

محاسبه نیرو بار الکتریکی در رئوس مثلث متساوی الاضلاع

در درسنامه قبلی به بررسی ویژگی های هندسی مثلث های معروفی که در این فصل داشتیم پرداخته شد بصورت مثال در این میان به ویژگی های مثلث متساوی الاضلاع پرداخته شد و نکاتی در مورد آن مطرح شد هر چند این تمام ماجرا نیست و در این درسنامه می خواهیم در ادامه جلسه قبل سوالات هماهنگ کشوری سال های گذشته که در آن بار الکتریکی دررئوسمثلث متساوی الاضلاع قرار دارند را بررسی کنیم.

 

بار الکتریکی در رئوس مثلث متساوی الاضلاع

 

سوالاتی که در این بخش مطرح می شود به دو دسته کلی تقسیم می شوند

۱ – هر سه بار الکتریکی در رئوس مثلث متساوی الاضلاع هم نام باشند ( یعنی یا هرسه بار منفی و یا هر سه مثبت باشند )

در این حالت برایند نیرو بر هر بار از سمت دو بار دیگر بصورت دافعه خواهد بود در این حالت با توجه به متقابل به راس شدن زاویه بین نیروها و زاویه راس مثلث زاویه ای که در فرمول برایند مورد استفاده قرار می گیرد ۶۰ درجه خواهد شد.

 

۲ – هر سه بار الکتریکی در رئوس مثلث متساوی الاضلاع نا هم نام باشند

در این حالت برایند یک نیرو بصورت دافعه و برایند نیروی دیگر بصورت جاذبه خواهد بود و در این حالت زاویه بین دو نیرو ۱۲۰ درجه خواهد شد.

فرمول نیروی بین دو بار از رابطه زیر بدست می آید دقت شود چه بار الکتریکی مثبت باشد و یا منفی ، علامت بار در این فرمول مثبت در نظر گفته می شود.

F= k q1 q2  /R^2  

برای آموزش آنچه که در بالا گفته شد تسلط پیدا کنید کافی است درسنامه بار الکتریکی در رئوس مثلث متساوی الاضلاع را در زیر مشاهده کنید.

برای دانلود درسنامه فوق کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

 

مجموعه سال سوم شامل حدودا ۶۰ درسنامه است که برای تهیه کل درسنامه ها بصورت یکجا می توانید با شماره ۰۹۱۱۷۶۳۶۲۶۸ تماس حاصل فرمایید 

هزینه کل درسنامه ها بصورت یکجا ۱۴۰ هزار تومان است که به علاوه ۱۰ هزار تومان هزینه پست پیشتاز مجموعا ۱۵۰ هزار تومان خواهد شد

چرا باید از سایت خرید کنیم و کل مجموعه بصورت رایگان ارائه نمی شود؟؟؟

زیرا ساخت آموزشی های درسی فرایندی بسیار وقت گیر بوده و قاعدتا برپایی سایت و پشتیبانی از آن هزینه های زیادی در پی خواهد داشت که باید تامین شود 

باخرید خود از ما حمایت کنید در صورت حمایت عزیزان بزودی آموزش تست فیزیک سوم دبیرستان که شامل تست های کنکور ۱۰ سال اخیر است در دست دانش آموزان عزیز قرار خواهد گرفت

****** به حمایت شما برای برپایی سایت نیازمنیدم ******

با تشکر رضا منصف

 

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

آموزش تست فیزیک دهم

تست فیزیک ، مبحث تبدیل واحد ، درسنامه اول

آموزش تست فیزیک دهم ( دوم دبیرستان سابق ) خلاصه طبق وعده ...