فیزیک دوم دبیرستان – درسنامه چهارم – تجزیه بردار

آموزش فیزیک دوم دبیرستان – درسنامه چهارم – مبحث تجزیه بردار به دو بردار عمود بر هم

در این درسنامه آموزشی در مورد تجزیه یک بردار به دو بردار عمود بر هم صحبت شده است . در تجزیه یک بردار به دو بردار عمود بر هم همیشه یکی از محورها ضرب در sin و محود دیگر ضرب در cos  خواهد شد. اما مهم تشخیص این حالت است که کدام محود ضرب در سینوس و کدام محور ضرب در کسینوس خواهد شد . در این خصوص تکنیک ساده ای وجود دارد که پیچیده ترین تست ها و سوالات هم بوسیله آن بسادگی قابل تشخیص خواهد بود . همیشه دقت داشته باشید زاویه θ مجاور و چسبیده به کدام محور است ، همان محور را ضرب در مقدار cosθ خواهد شد و قاعدتا محود عمود دیگر ضرب در sinθ خواهد شد. بنابراین بطور خلاصه در تجزیه یک بردار به دو بردار عمود برهم همیشه یک محود ضرب در sinθ یا cosθ خواهد شد.

تجزیه یک بردار به دو بردار عمود بر هم

 

Fx = F * cos ( θ )

Fy = F * sin ( θ )

مثال فوق یک مثال کلاسیک است که محور افقی ضرب در کسینوس و محور قائم ضرب در سینوس شده است ولی همیشه روال کار به این صورت نبوده و امکان دارد در مثال هایی محور قائم ضرب در سینوس و محور افقی ضرب در کسینوس شود.

البته سوالاتی که در امتحان درسی مطرح می شود کمی فراتر از این موضوع بوده و حاوی نکات دیگری نیز برای حل مساله می باشد ( مخصوصا تست های کنکور ) ولی یکی از مشکلاتی که عموما دانش آموزان با حل مسایل تجزیه یک بردار به دو بردار عمود برهم در سوالات پیچیده مواجه می شوند تشخیص این موضوع است که کدام محور ضرب در سینوس و کدام محور ضرب در کسینوس خواهد شد. اگر هنوز هم توضیحات داده شده برای شما مبهم است می توانید براحتی بر روی فایل تصویری زیر که شامل درسنامه تجزیه برداها به دو بردار عمود بر هم است کلیک کرده و چندین مثال امتحانی و توضیحات اضافه تری نیز مشاهده کنید.

 

برای دانلود درسنامه تجزیه بردار به دو بردار عمود برهم کافی است که بر روی << اینجا >> کلیک کنید.

درباره مهندس رضا منصف

دوران دبیرستان را در رشته ریاضی - فیزیک فارغ التحصیل شده و بدلیل علاقه ام به قطعات و ماشین آلات صنعتی وارد رشته مهندسی مکانیک شدم. هم اکنون به عنوان مهندس مکانیک با مراکز صنعتی در ارتباط هستم و در عین حال برای دانشجویان نرم افزارهایی مثل matlab , Solidworks , Catia و برای دانش آموزان دبیرستانی فیزیک و ریاضی را تدریس میکنم. امیدوارم از مطالب سایت استفاده کافی را ببرید و نظرات و پیشهادات خود را با اینجانب از طریق با من تماس بگیرید ما در جریان بگذارید.

۳ دیدگاه

 1. سلام چرا مبحث تجزیه تو کتاب ما نیست؟
  تجزیه حذف شده؟

  • باسلام ،
   این مبحث بصورت مستقیم در کتاب درسی شما نیومده ولی تلویحا به این مبحث اشاره شده. بدلیل اهمیت این مبحث در سال های بعدی بهتره از الان یکم پیش زمینه داشته باشید . این مبحث خیلی مفصل و پیشرفته تر بعدا جداگانه بررسی میشه فعلا در حد مقدماتی با این مبحث آشنا باشید کافیه

 2. سلام خسته نباشید
  مطلب مفیدی بود
  بابت ویدیو ممنون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

روش زنجیره ای تخمین مرتبه بزرگی نماد علمی

فیزیک دهم – اندازه گیری – روش زنجیره ای

آموزش فیزیک پایه دهم – اندازه گیری – درسنامه پنجم بررسی روش ...